Rizika finančního poradce. Proč firma SAB servis organizuje konferenci pod tímto názvem? Jde o interní konferenci nebo o nábor? Která rizika jsou nejvážnější? A dozvíme se, kteří poradci a které poradenské firmy mají jaký „škraloup“? Čtěte rozhovor s Mojmírem Urbánkem, šéfem organizující společnosti SAB servis.

Obdržel jsem od vás pozvánku na Vámi pořádanou konferenci Rizika finančního poradce. Je to interní akce vaší firmy nebo se jedná o veřejnou akci? Proč tuto akci organizujete? Nábor?:-)

Celou dobu, co budujeme SAB, řešíme jednu otázku, jak pracovat s riziky. Všechno, co děláme, se točí kolem rizik. A v podstatě při náboru každého poradce řešíme rizika, která z té spolupráce plynou. Konferenci pořádáme právě kvůli tomu, že si myslíme, že by to poradci měli vědět. Měli by vědět, jaká jsou ve finančním poradenství rizika, jaká je jejich odpovědnost a jak s klientem pracovat. Pokud k tomu všemu přistoupí zodpovědně, nehrozí jim žádná pokuta nebo postih. Je jedno v jaké firmě poradce působí. Princip je všude stejný.

Mojmír Urbánek

Mojmír Urbánek

Vystudoval Vysokou školu finanční a správní. V roce 2003 začal pracovat v OVB, kterou po roce a půl opustil kvůli příliš mechanickému způsobu vzdělávání a práce.

Spolu s dalšími čtyřmi spoluvlastníky založil poradenskou společnost Top Consultant. V roce 2008 svůj podíl jednomu ze spoluvlastníků prodal a založil vlastní poradenskou firmu Stone & Belter. Firma byla založena jako společnost zaměřující se na placené poradenství přímo od klienta a hlavní oblastí práce bylo komplexní majetkové poradenství.

V roce 2010 založil servisní společnost SAB servis, kterou v roce 2013 naplno uvedl v život. SAB servis byla založena s cílem zlepšit podporu a servis poradenským firmám, kteří se o své klienty chtějí starat dlouhodobě. Nejde jim tedy primárně o jednorázový obchod, ale o stálou péči.

Celý profesní život usiluje o to, aby finanční poradenství bylo o svobodě a o kvalitních manažerech. Poradci mají podnikat jen s těmi, se kterými chtějí, ne se kterými musí.

 

Konference má diskutovat rizika z pohledu jednotlivých poradců nebo z pohledu celých firem?

Dobrá otázka. Konference má popsat hlavně dopady regulace na poradce. Znám velké množství poradců, kteří jsou v oboru 5, 10 let a dělají dobrou práci. Za tu dobu zaznamenali pouze to, že se jim zvedla administrativa a chce se po nich, aby pořád něco vyplňovali. Nechápou tolik do důsledku, proč se to změnilo, a nerozumí principu, jakou odpovědnost nesou. To jim na konferenci přiblížíme. Pokud SAB vznikl s myšlenkou dělat skvělé služby pro poradce, tak by měl i skvěle vysvětlit jak na to.

Která rizika vy osobně vnímáte jako nejpalčivější?

A půjdete pak na Konferenci, když Vám to povím už dnes? :)

Mám to v plánu…

Rizika jsou všude. Od zasmluvnění nového poradce, přes získávání klientů až k samotnému finančnímu poradenství. My se k tomu stavíme způsobem, že když správně nazveme problém a ukážeme na něj, můžeme něco změnit. Pokud dneska většina poolů na trhu získává poradce na provizi a snaží se pak u pojišťoven a dalších firem nahnat objemy, tak chápu, že pro celý trh jsou tyto subjekty velmi rizikové a pojišťovna se jejich produkce bojí.

Která rizika podle vás poradenský business nejvíce podceňuje?

Když půjdete do nějaké firmy mimo obor finančního poradenství, tak zdravá firma má v drtivě většině oddělení rizik a oddělení obchodu. Tyto dvě oddělení jdou proti sobě. Musejí, protože jenom tak z toho vyjde skvělá zdravá a fungující firma. Z mého pohledu je SAB oddělení rizik a poradenské firmy oddělení obchodu a musíme si vzájemně pomáhat a na to téma diskutovat. Proto konference.

Část programu tvoří vystoupení zástupce společnosti CRIF, která provozuje registr problematických poradců Elixír. Co bude firma CRIF prezentovat? Vždycky mne osobně zajímalo, jak vypadá takový výpis z tohoto registru a jak vypadá prověřování poradce v praxi. Dozvíme se to? Také by mne zajímala konkrétní čísla z registru: kolik je v registru poradců, z jakých firem, jaké mají „škraloupy“, kolik bývá dotazů a podobně…

Jasně, že se to dozvíte. Zvali jsme tuto firmu hlavně proto, že si myslím, že ochránit kvalitní poradce nejenom u nás, ale obecně na trhu je základ. Tato firma má v kvalitním poradenství své místo a chceme, aby to poradci věděli. Chceme jí dát možnost odprezentovat se před koncovým poradcem. Veliké množství poradenských firem na trhu s CRIF spolupracují, ale málokterý poradce ví, o co jde.

V programu se také mluví o pohledu pojišťoven na rizika. Můžete upřesnit, co se tím vlastně myslí? Tématem přednášky asi nebudou pojistná rizika…

Pojišťovny nyní mají přísnější dohled z ČNB. Spoustu věcí se týká nebo bude týkat až koncového poradce a my chceme, aby pojišťovna sama řekla, co bude třeba zpřísnit a jak se nároky mění. Navíc bychom rádi dali pojišťovně možnost mluvit o poradenství opravdu otevřeně a netradičně.

Celou akcí má moderovat Gabriela Partyšová. Zajímavý kontrast s jinak odborně orientovaným programem…

Konference musí mít spád a musí být zajímavá. Myslím, že obě kritéria paní Partyšová splňuje. :-)

Děkuji za rozhovor

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account