Senát - narhávání hovorů - finanční poradci jako šmejdi - distribuce pojištění
Zdroj: Senat.cz

Senát dnes schválil poslaneckou novelu zákona o distribuci pojištění, která prodlužuje přechodné období pro prokázání odborné způsobilosti. Nyní zbývá jen podpis prezidenta republiky.

Přechodné období pro prokázání odborné způsobilosti k distribuci pojištění certifikační zkouškou skončilo 30. listopadu 2020. Již předtím deklarovala Česká národní banka (ČNB) „dohledovou shovívavost“ a prokázání zkoušky nepožaduje. Předpokládá, že novela zákona o distribuci pojištění bude brzy schválená a nabyde účinnosti.

Poslanci přijali novelu zákona s prodloužením přechodných období již v pátek 20. listopadu 2020 a v pondělí 24. listopadu ji odeslali k projednání do Senátu. Na pořad jednání Senátu se zákon dostal dnes a senátoři jej schválili. Nyní zbývá jen podpis prezidenta Miloše Zemana a vydání novely ve Sbírce zákonů ČR.

„Jsem rád, že se díky našemu úsilí podařilo návrh schválit navzdory nabitému programu,“ uvedl Marek Černoch, výkonný ředitel ČASF.

„Po dnešním schválení odkladu zkoušek Senátem není třeba ze strany našich členských pojišťoven dělat jakékoliv kroky k ukončování smluv se zprostředkovateli, kteří aktuálně zkoušku nestihli vykonat,“ uvedla k našemu dotazu Česká asociace pojišťoven (ČAP).

Ani finanční poradci, kteří certifikační zkoušku dosud nesložili, se tak nemusí obávat, že by museli přerušit svou činnost.

Zkoušky opět obnoveny

Dnešní den se také rozvolnila protiepidemická opatření Vlády ČR. To umožňuje opětovné zahájení přezkušování.

„Akademie ČAP v souladu s usneseními vlády obnovila zkoušky, byť v omezených počtech. Zprostředkovatelé mohou zkoušky odborné způsobilosti u nás skládat dokonce nejen v prezenční, ale od příštích dnů i v online digitální formě z bezpečí svého domova,“ uvedla ČAP.

Zkouškové termíny pro maximálně 9 zkoušených vypsal též Vector Certifikace. Nejbližší termín je otevřený na 8. prosince 2020.

Naopak EFPA ČR až do konce letošního roku zkoušet nebude. V souvislosti s pokračujícími omezeními vnitřních akcí mohou zkoušky probíhat pouze do kapacity 9 zkoušených osob s dohledem jednoho komisaře. Z důvodu tohoto kapacitního omezení a přísných provozních podmínek jsme nuceni zrušit veškeré původní vypsané termíny do konce roku 2020,“ uvádí s datem 2. 12. 2020 na svých stránkách EFPA.

Na zkoušky je čas… ale…

Novela zákona prodlužuje termín pro složení certifikační zkoušky o šest měsíců, tedy do 31. května 2021. Na zkoušky je tak relativně dost času. Otálet se ale nevyplatí.

Úspěšnost zkoušek se pohybuje na úrovni kolem 70 %. To znamená, že přibližně každý třetí přezkušovaný je musí opakovat. A před opakováním zkoušky je vhodné nechat si opět čas na přípravu.

Hlavním důvodem je ale nejistá situace kolem vládních opatření proti koronaviru. Dosavadní průběh vládních rozhodnutí je poměrně chaotický a vláda se nedrží ani svého posledního domácího mazlíčka, kterým je PES. Uspěchané rozvolnění v současnosti tak podle řady epidemiologů může vést k opětovnému zpřísnění opatření na začátku příštího roku. A to může vést k dalšímu znemožnění realizace zkoušek.

Bez ohledu na další vývoj pandemie a vládních opatření je nepravděpodobné, že by poslanci přechodné období dále prodloužili. Času je tedy opticky dost, ale může být velmi rychle zkrácen…0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account