Celkem 45,4 procent Čechů si během předchozího roku finančně polepšilo. Nejvíce z nich (59,1 procent) bylo ve věku 18 až 26 let. Necelých 14 procent lidí dokonce v loňském roce začalo tvořit rezervy či investovat, ve věku 27 až 35 let to byl každý pátý. Tato statistika vyplývá z průzkumu Broker Consulting realizovaného přes Instant Research od Ipsosu.

Zhruba ekonomicky stále stejně se loni mělo 38,5 procent respondentů, mezi nejstarší generací ve věku 54 až 65 let to byl každý druhý (53,2).  Pokud se podíváme na očekávání pro letošní rok, Češi zůstávají optimisté. 73,6 procent Čechů očekává, že se bude mít ekonomicky lépe nebo alespoň stejně jako v minulém roce.

„Výsledky výzkumu nejsou moc překvapivé. I v roce 2018 se české ekonomice skutečně dařilo. Roste HDP, rostla průměrná mzda a nezaměstnanost je na historicky nejnižší hodnotě. To jsou znaky stabilní ekonomiky. Na druhou stranu se v roce 2018 zvyšovaly úrokové sazby u hypotečních úvěrů a také se opět zvedaly ceny nemovitostí. Jen v Praze je to meziročně o 8,5 % a situace je podobná i v ostatních krajských městech. V roce 2019 pak očekáváme další zvyšování úrokových sazeb a pomalé zastavení růstu cen nemovitostí,“ predikuje Martin Novák, investiční analytik Broker Consulting.

Zhoršení své finanční situace se obává pětina Čechů. Překvapením není, že obavy s věkem výrazně rostou a nejvíce se zhoršení obávají lidé na hranici důchodového věku.

Pro rok 2019 se očekávání Čechů v oblasti celkové finanční situace oproti loňskému roku výrazně neliší. Mírně poklesly obavy ze ztráty zaměstnání, ale naopak se zvýšil strach lidí ze splácení závazků a případných exekucí.

„Letos očekáváme pokračování celkové dobré ekonomické situace. Jediné, s čím by Češi měli počítat, je zvyšování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů a s tím související růst splátky hypotéky v případě nové fixace úrokové sazby. Zvyšování cen nemovitostí se také začíná pomalu projevovat i v nájemním bydlení, kde očekáváme nárůst cen nájmu,“ podotýká Novák.

*Výzkum realizovala společnost Ipsos formou aplikace Instant Research v prosinci 2018 formou on-line dotazování, N=840 respondentů, 18 až 65 let.

Zdroj: Broker Consulting

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account