Andreas Pál, CEO společnosti Moventum, ve své prezentaci na FINfest EFPA 2019 hovoří o trendech ve finančním poradenství. Zaměřuje se na investice a v rámci nich na nové fondy, asset management a nová portfolia s placeným finančním poradenstvím.
Jen ve Spojených státech má placené poradenství objem 4 mld. USD. I v České republice Moventum nabízí 30 až 40 % svých služeb klientem placené finanční poradenství.
U provizního poradenství má finanční poradce sice úvodní provizi vyšší, ale musí zejména v souvislosti s MiFID II zdůvodňovat, proč zvolil příslušné fondy – zda ve prospěch klienta, nebo z důvodu provize. Naopak u placeného poradenství není žádná provize při sjednání obchodu, poradce se domluví s klientem na správcovském poplatku, což zvýší hodnotu firmy.
Andreas Pál dále vypočítává hodnotu firmy, která se zabývá provizním a placeným poradenstvím. To je významné zejména při prodeji firmy při odchodu do důchodu. Moventum přitom nabízí možnost automatického inkasa servisního poplatku.
Placený model je i důvěryhodnější pro klienta. Není důvod, aby poradce prodával fondy pro provizi, ale vybírá nejlepší pro klienta. Navíc je model i transparentnější. Při uzavření klasické „provizní“ investice nemá klient představu, kde na něj jaké poplatky dopadnou – tu je získatelská provize, tu věrnostní provize, správcovský poplatek…
Jako poradce jste naprosto flexibilní ve stanovení poměru cena – výkon a ve stanovení cenové politiky. Může si stanovit různé balíčky služeb pro různé klienty. Andreas Pál nabízí v prezentaci několik příkladů, jak lze k cenotvorbě přistoupit. Včetně možnosti „vysadíme za vás strom v Amazonii“.
Zpřísňující legislativa, která jde v některých zemích až směrem k zákazu provizního poradenství, což je další motivací k hledání alternativy. Navíc zákazníci získávají možnost zjištění informací ex-post, kdy si nechají zjistit, kolik z investovaných peněz zaplatili na poplatcích. Placené poradenství v tomto dělá jednoznačně transparentnější službu.
U věrnostní provize (následné provize) navíc legislativa vyžaduje zdůvodnění, za co ji poradce dostává a jaké služby za ni nabízí. U placeného poradenství je vztah s klientem a poskytované služby nastaven jednoznačně. A věrnostní provizi buď dostane zákazník, nebo je možné využít třídy fondů s nižším management fee bez následných provizí.
ETF, správa portfolia a zlato
ETF fondy zaznamenávají enormní nárůst. A tak i Moventum připravil nové nacenění obchodů s ETF pro finanční poradce. Přibližně od ledna budou k dispozici dvě sekce – Moventum TOP ETFs a Regulérní ETFs nově vždy s možností jednorázového obchodu i spořicího plánu. Mezi TOP partnery bude Moventum nabízet 5 společností poskytujících ETF a z nich vybráno přibližně 150 jednotlivých titulů.
ETF bude Moventum nabízet i ve zlomcích jednotlivých kusů. Pravidelná investice tak bude možná již od 50 EUR.
Andreas Pal představuje účty pro finanční poradce, kde si může nastavit vlastní způsob účtování poplatků od provizního modelu po klientem placené investiční poradenství. Poradce si může vyvážit výši vstupního poplatku, následných provizí i přímé platby.
Finanční poradce může ve spolupráci s asset managerem sestavit portfolio, které bude realizováno na platformě Moventum. Jako příklad uvedl Andreas Pál portfolia Swiss Life Select (dnes Fincentrum & Swiss Life Select) postavená na ETF od BlackRock, kde je asset managerem společnost Colosseum. Přestože Moventum má i vlastní asset management, je otevřené spolupráce s dalšími podle potřeb a požadavků finančních poradců.
Moventum dále připravuje od příštího rozšíření i o možnosti obchodů se zlatem a stříbrem. Zlato ve fyzické podobě bude uchováváno ve švýcarské instituci.