V sobotu 11. září 2010 začal historicky první ročník přípravného kurzu k získání odborného certifikátu €FA (European Financial Advisor čili Evropský finanční poradce). Vydávat jej bude nově vzniklé sdružení European Financial Planning Association (EFPA) ČR. Vzdělávací program se zaměří jak na teorii, tak na praktické otázky.

{+}

Přípravný kurz připravily AFIZ (Asociace finančních zprostředkovatelů) a poradenská společnost Partners. Jeho obsah je založen na vzdělávacích, certifikačních a etických standardech evropského profesního sdružení EFPA (European Financial Planning Association).

Tuzemská odnož – EFPA Česká republika – vznikla letos v létě. Hlavní náplní sdružení bude vzdělávání finančních poradců a vydávání profesního certifikátu €FA™ (European Financial Advisor). Předsedkyní představenstva EFPA ČR je Marta Gellová, místopředsedou Michal Oppl, ředitel společnosti Partners.

Protože získání certifikátu je náročné z hlediska odborných znalostí a vyžaduje i tři roky praxe, vznikla potřeba přípravného vzdělávacího kurzu ke složení certifikačních zkoušek. Roční vzdělávací kurz, který získal akreditaci EFPA, a jehož absolventi by měli být zcela připraveni na získání certifikátu €FA™, připravila společnost Partners.

Kurz je složen z dvanácti modulů, které odpovídají struktuře certifikační zkoušky a zahrnují takové oblasti, jako jsou principy finančního poradenství a plánování, finanční matematika a statistika, zdaňování nebo legislativa a etika.

„Přípravný kurz je zajímavý především krásnou kombinací teoretických produktových, ale i praktických finančně plánovacích otázek. Ověřuje a učí vedle znalosti produktů i takové věci, jako je přístup ke klientovi, komunikaci s ním nebo řešení etických dilemat. To mělo v praktické rovině ten dopad, že nebylo vůbec snadné kurz na požadované úrovni sestavit a najít vhodné školitele. Nakonec se absolventi mohou těšit na takové osobnosti z řad lektorů, jako jsou Vladimír Bezděk, Petr Šimčák z Pioneer Investments, ekonom a člen NERV Pavel Kohout nebo profesor Oldřich Rejnuš z Masarykovy univerzity,” shrnul pozadí vzniku kurzu Petr Borkovec, místopředseda představenstva společnosti Partners.

A co si o podobných certifikátech myslíte Vy? Skutečně mohou přinést zcela zásadní obrat v chování finančních poradců?

Komentářů: 8
 1. Jaroslav Pohl 10 roky

  Plně s tím souhlasím. Minimálně pro můj dobrý pocit, že jsem zase blíže k profesionalizaci.

  2

  0
 2. Miroslav Princ 10 roky

  Krok směrem blíže k rozvinutějším trhům. Nejde o způsob, jak zajistit “zcela zásadní obrat v chování” poradců. V podstatě je to obdoba akademických titulů – pro některé zaměstnavatele/pozice je titul “Ing.” podmínkou nutnou a pro jiného jsou důležitější zkušenosti, schopnosti a výsledky Stejně tak budou brát podobné profesní certifikace klienti. Bude záležet na tom, jak který nositel takového titulu využije jeho marketingový potenciál.

  4

  0
 3. Michal Mička 10 roky

  Dobrá myšlenka, která dle mého názoru prospěje vyšší informovanosti finančních poradců, avšak nezmění jejich uvažování. Považuji to jako velice dobrý marketingový tah.
  Další otázkou je,zda-li si finanční poradci s tímto titulem budou informace aktualizovat a dále se vzdělávat.

  2

  1
  • Jaroslav Pohl 10 roky

   Pane Mičko,
   osobně se chci příští rok angažovat ve vzdělávání EFPA. A pokud už získáte certifikát, tak jedno pravidlo k jeho udržení je složení každoročních obhajovacích zkoušek. Jinak je Vám odebrán. Uvidíme, jak se to vše vyvine. Myslím, že je to dobrý krok.

   2

   0
 4. Nějaké další informace k tomuto projektu:
  http://www.jsmepartners.cz/detail-clanek/vzdelavani/faq-k-pripravnemu-kurzu-na-fa

  Je jen škoda, že se toho zatím nejspíš chytila pouze společnosti Partners.

  2

  0
 5. kokes 10 roky

  Je to hezké, ale je to jen iniciativa nějaké společnosti, která na tom bude asi vydělávat. Pokud to nebude povinné ze zákona, nebude to mít žádný významný účinek

  3

  2
 6. Ondřej Záruba 10 roky

  Zákon není nutný.Stačí povědomí klientů o tom,že nějaké asociace existují.US GAAP taky není nutný ze zákona,ale každý,kdo chce být ve světě trochu brán vážně podle něj účtuje.

  2

  1

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account