V sobotu 11. září 2010 začal historicky první ročník přípravného kurzu k získání odborného certifikátu €FA (European Financial Advisor čili Evropský finanční poradce). Vydávat jej bude nově vzniklé sdružení European Financial Planning Association (EFPA) ČR. Vzdělávací program se zaměří jak na teorii, tak na praktické otázky.

{+}

Přípravný kurz připravily AFIZ (Asociace finančních zprostředkovatelů) a poradenská společnost Partners. Jeho obsah je založen na vzdělávacích, certifikačních a etických standardech evropského profesního sdružení EFPA (European Financial Planning Association).

Tuzemská odnož – EFPA Česká republika – vznikla letos v létě. Hlavní náplní sdružení bude vzdělávání finančních poradců a vydávání profesního certifikátu €FA™ (European Financial Advisor). Předsedkyní představenstva EFPA ČR je Marta Gellová, místopředsedou Michal Oppl, ředitel společnosti Partners.

Protože získání certifikátu je náročné z hlediska odborných znalostí a vyžaduje i tři roky praxe, vznikla potřeba přípravného vzdělávacího kurzu ke složení certifikačních zkoušek. Roční vzdělávací kurz, který získal akreditaci EFPA, a jehož absolventi by měli být zcela připraveni na získání certifikátu €FA™, připravila společnost Partners.

Kurz je složen z dvanácti modulů, které odpovídají struktuře certifikační zkoušky a zahrnují takové oblasti, jako jsou principy finančního poradenství a plánování, finanční matematika a statistika, zdaňování nebo legislativa a etika.

„Přípravný kurz je zajímavý především krásnou kombinací teoretických produktových, ale i praktických finančně plánovacích otázek. Ověřuje a učí vedle znalosti produktů i takové věci, jako je přístup ke klientovi, komunikaci s ním nebo řešení etických dilemat. To mělo v praktické rovině ten dopad, že nebylo vůbec snadné kurz na požadované úrovni sestavit a najít vhodné školitele. Nakonec se absolventi mohou těšit na takové osobnosti z řad lektorů, jako jsou Vladimír Bezděk, Petr Šimčák z Pioneer Investments, ekonom a člen NERV Pavel Kohout nebo profesor Oldřich Rejnuš z Masarykovy univerzity,” shrnul pozadí vzniku kurzu Petr Borkovec, místopředseda představenstva společnosti Partners.

A co si o podobných certifikátech myslíte Vy? Skutečně mohou přinést zcela zásadní obrat v chování finančních poradců?

komentářů 8
 1. Jaroslav Pohl 8 roky

  Plně s tím souhlasím. Minimálně pro můj dobrý pocit, že jsem zase blíže k profesionalizaci.

  2

  0
 2. Krok směrem blíže k rozvinutějším trhům. Nejde o způsob, jak zajistit “zcela zásadní obrat v chování” poradců. V podstatě je to obdoba akademických titulů – pro některé zaměstnavatele/pozice je titul “Ing.” podmínkou nutnou a pro jiného jsou důležitější zkušenosti, schopnosti a výsledky Stejně tak budou brát podobné profesní certifikace klienti. Bude záležet na tom, jak který nositel takového titulu využije jeho marketingový potenciál.

  4

  0
 3. Michal Mička 8 roky

  Dobrá myšlenka, která dle mého názoru prospěje vyšší informovanosti finančních poradců, avšak nezmění jejich uvažování. Považuji to jako velice dobrý marketingový tah.
  Další otázkou je,zda-li si finanční poradci s tímto titulem budou informace aktualizovat a dále se vzdělávat.

  2

  1
  • Jaroslav Pohl 8 roky

   Pane Mičko,
   osobně se chci příští rok angažovat ve vzdělávání EFPA. A pokud už získáte certifikát, tak jedno pravidlo k jeho udržení je složení každoročních obhajovacích zkoušek. Jinak je Vám odebrán. Uvidíme, jak se to vše vyvine. Myslím, že je to dobrý krok.

   2

   0
 4. Nějaké další informace k tomuto projektu:
  http://www.jsmepartners.cz/detail-clanek/vzdelavani/faq-k-pripravnemu-kurzu-na-fa

  Je jen škoda, že se toho zatím nejspíš chytila pouze společnosti Partners.

  2

  0
 5. kokes 8 roky

  Je to hezké, ale je to jen iniciativa nějaké společnosti, která na tom bude asi vydělávat. Pokud to nebude povinné ze zákona, nebude to mít žádný významný účinek

  3

  2
 6. Zákon není nutný.Stačí povědomí klientů o tom,že nějaké asociace existují.US GAAP taky není nutný ze zákona,ale každý,kdo chce být ve světě trochu brán vážně podle něj účtuje.

  2

  1

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account