Zájmy individuálních finančních poradců chce chránit nově založená Asociace finančních poradců České republiky (AFP ČR). Potřebuje český trh další asociaci poradců? Co je cílem této asociace? Proč se vymezuje proti multilevelovým organizacím? Čtěte rozhovor s prezidentem AFP ČR Vladimírem Švorbou.

Hvězdný prachy špiní obor, zájmy poradců nikdo nehájí

Vladimír Švorba

 

Vladimír Švorba (33)

 • Praxe: ve financích od roku 2008 (Partners Financial Services), od roku 2013 Broker Trust a VHI
 • Profese: samostatný poradce s certifikátem €FA (2013)
 • Osobnosti profesního života:  asi žádné nejsou
 • Profesně nejtěžší část života: Prvních 5 let byznysu:-) a rok 2013 – přechody jsou vždy náročné
 • Profesní sen:  Mít vzdělané a spokojené klienty.
 • Soukromý sen: 6 dětí, rodinný domek  a spokojený život

Zakládáte další asociaci na trhu finančního poradenství. Proč? Není jich již na trhu dost? V čem se lišíte od ostatních organizací?

Víte, náš obor má takovou pověst, jakou má. Osobně znám pouze dvě asociace, které se týkají finančních poradců, a to AFIZ a USF. Položme si dvě otázky. První otázkou je, co pro trh dělají, druhou otázkou je, jaké to má výsledky. V tomto ohledu je na finančním trhu tedy dost místa na další asociaci. Hlavním impulsem pro vznik naší asociace byly neustálé útoky na finanční poradce, které házejí všechny poradce do jednoho pytle. Premiantem je v tomto směru video Hvězdný prachy, které nemá s kvalitní publicistikou nic společného a jen obrovsky špiní náš obor. A to z peněz daňových poplatníků. Hlavní rozdíl mezi naší asociací a ostatními asociacemi je skutečnost, že zatímco AFIZ nebo USF je primárně pro korporátní členy, s různou kvalitou nabízených služeb, naše asociace je pro samostatné finanční poradce, kteří se poradenství věnují a nebudují struktury s cílem zničit poradenský trh.

Jaké jsou cíle vaší asociace?

Hlavním cílem je pozitivně a trvale působit na situaci na českém finančním trhu, ať už se to týká změn v legislativě a vzdělávání občanů. Dalším naším cílem je vytvořit komunitu kvalitních a zkušených poradců a zároveň jim pomoci vybudovat si svoji kvalitní značku, respekt, prestiž a tím i své jméno. Víte, když si vezmeme fungující asociace, tak ty jsou převážně pro korporátní členy, kde se hájí zájmy majitelů velkých poradenských společností. Zájmy běžných finančních poradců jsou ale v některých ohledech dosti odlišné a zájmy finančních poradců dnes bohužel hájeny nejsou.

Proč ale omezujete počet členů na 100, jak bylo zmíněno v našem diskusním fóru?

Chceme jít cestou kvality, nikoli cestou kvantity a proto jsme si pro rok 2014 stanovili číslo 100. Chceme prostě vybudovat komunitu profesionálů. Práce na asociaci nás stojí čas a nějaký čas musíme věnovat i svým klientům a svým kolegům, svým firmám. Proto tedy relativně malá komunita.

Nechceme poradce z MLM

Kolik je celkem poradců, kteří by se mohli stát členy vaší asociace? Na koho přesně cílíte?

To je velmi zajímavá otázka. Jsem optimistou a věřím, že to bude více než 10 % aktivních lidí na finančním trhu. Všeobecně se totiž uvádí, že 90 % finančních poradců jsou špatní, ale nikdo o sobě neřekne, že je ten špatný. Naše asociace je pro finanční poradce v poolech a pro samostatné nezávislé finanční poradce, kteří si nebudují firmu na bázi MLM modelu. V poolech je kolem 4.000 lidí, kolik jich je skutečně kvalitních, nelze říct.

Proč se tak usilovně bráníte lidem z MLM? I tam dělají dobré poradenství – většina “hvězd” trhu (v dobrém smyslu slova) vyrostla v MLM.

Dobré finanční poradenství se dá dělat ve všech společnostech, i v MLM. V těchto firmách jsou ovšem tlaky, které se na kvalitě poradenství projevují. Ať to je “kariéra” a s ní spojený potřebný počet bodů a lidí, kvartální limity, objemy pro bonus, nucení do produkce určitých institucí, prodej rádoby levných produktů bez ohledu na kvalitu a podobně. Nemáme nic proti MLM modelu, ale do finančního poradenství nepatří. Právníci také nestaví MLM sítě.

Jak vlastně poznáte MLM? Rozdíl nemusí být vždy úplně jasný…

U velkých společností to je jednoduché, co se týká malých firem na bází modelu MLM, jde o to, jestli se finanční poradce věnuje více klientům nebo náboru a jaký systém u něj ve firmě funguje. Kdo chce budovat MLM ve financích, ať si ho buduje, ale my takového člověka v asociaci nechceme.

 Požadujeme praxi a zkoušku

Jaké jsou další podmínky členství ?

Podmínky členství jsou následující: věk minimálně 24 let, prokazatelná tříletá praxe dohledatelná v registrech ČNB, etický přístup k profesi finančního poradce, morální a trestní bezúhonnost, fungování pod brokerpoolem nebo jako samostatný poradce a absolvování odborné zkoušky. Co se týká zkoušky, tak zkouška je písemná a následně se rozebírá a obhajuje. Zkouška má 24 otázek. Pokud se poradce věnuje své práci naplno, má minimálně tříletou praxi a vzdělává se, měl by zkoušku zvládnout. No a pak je tu ještě členský příspěvek, který činí 1200,- Kč ročně.

Mimochodem, mluvíte o složení odborné zkoušky. Ta ovšem s titulem EFA, o kterém se nyní na trhu hodně mluví,  nesouvisí. Jak se díváte na titul EFA jako takový? Sám jste složil zkoušky a jste držitel titulu EFA.

Svůj význam tento certifikát určitě má, ale chybí mu marketing, který rozhoduje o úspěchu a neúspěchu. Mimo obor tento certifikát zná jen malé procento lidí. Je ale třeba podotknout, že žádný certifikát negarantuje lidskou kvalitu daného finančního poradce.

Etika je nebo není. Kodex nepomůže.

Jsou nějaké další dokumenty, které vaše Asociace vydala? Máte např. nějaký etický kodex?

Etický kodex nemáme. Každá společnost, každá asociace má svůj etický kodex, ale jeho dodržování v realitě nefunguje. Etický kodex ničemu nepomůže, buď člověk v sobě etiku a proklientský přístup má anebo to v sobě nemá. Podpisem jednoho papíru se to ale nezmění. Na stránkách ale máme třeba ebooky se základními informacemi o důležitých bodech financí, které můžou být pro klienty přínosné. Dále na stránkách máme finanční a majetkovou bilanci, se kterou klienti moc často nepracují.

Zaznamenal jste již nějakou reakci trhu na vznik vaší asociace?

Reakce na vznik jsem zatím nezaznamenal, je to pochopitelné, zatím nejsme moc vidět a nic světoborného jsme ještě nepředvedli.

Děkuji za rozhovor

komentářů 8
 1. Můžete mi někdo osvětlit rozdíl MLM / Pool…??
  Pokud nemá člověk pouze smlouvu např. s BT, ale má i tým (klidně o 1 poradci), už jde dle mého opět o MLM…!!!

  0

  1
 2. Jan Rettich 6 roky

  Pane Markvarte, to co popisujete není MLM, ale pouze víceúrovňová struktura. :D

  3

  0
 3. Ondřej K. 6 roky

  Takže jinými slovy manažer nebo majitel menšího MLM, který dělá svou práci dobře nemá šanci se zapojit. Naproti tomu singl-poradce, který práci dobře nedělá, ale schovává se pod nějakým poolem je u Vás vítán?

  6

  1
 4. Vít Suchý 6 roky

  Jakýkoli spolek, asociace či něco podobného, co chce působit veřejně a odborně a je to přitom založené na segregaci a  principu presumpce viny typu :…” je úplně jedno co který poradce umí a jak je vzdělaný, ale v našich řadách nesmí být nikdo z MLM firmy !” osobně považuji jako nešťastnou směs nadutosti a bůhví čeho ještě, která na trhu povede jen k dalšímu prohloubení netransparentnosti a matení laické veřejnosti.

  8

  4

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account