Zdeněk Sluka, BT

Na trhu se množí spekulace o možném vstupu společnosti 4fin do Broker Trustu. „Já jsem to slyšel dokonce tak, že by 4fin měl koupit Broker Trust. To mohu jednoznačně dementovat,“ říká Zdeněk Sluka, zakladatel a majitel Broker Trustu. A jaké bylo pozadí akvizice Golem Finance?

S Broker Trustem jste koupil společnost Golem Finance. Tato zpráva přišla jako blesk z čistého nebe. Jak se vám podařilo utajit informace o chystané koupi?

To také považuji za úspěch. Pokud by se o takovéto transakci vědělo dopředu, tak je to vždy nebezpečné. Informace je třeba podat najednou a komplexně především lidem, kteří se tím krokem mohou cítit z jedné či druhé strany ohroženi.

S Liborem jsme jednali od jara letošního roku a půl roku nám trvalo, než jsme se dohodli na parametrech a podmínkách. Hodně to bylo o ladění společné vize. Pro nás byl Golem vždy ukázkovým expertem v hypotékách a Libor osobně je v mých očích guru hypotečního trhu, je jedním z nejzkušenějších lidí v hypotékách v Česku.

Nechtěli jsme koupit Golema a integrovat ho do Broker Trustu, rozplynout ho v našich strukturách. Chceme, aby ta značka žila dál. Máme s Liborem spoustu záměrů. Jeho know-how a kapacita týmu v Golemu a v BT spolu s objemem hypoték, které společně bankám dodáváme, což je někde kolem 22 až 23 % tržního podílu, tedy každá čtvrtá až pátá hypotéka, nám dává možnost podílet se na nových modelech spolupráce mezi bankami a zprostředkovateli.

Libor Ostatek se svou společností New Values, která byla součástí prodeje, se zabývá zpracováním dat na základě čísel Golem Finance a expertního pohledu. Získá díky prodeji přístup i k datům Broker Trustu a bude tak moci pokrýt čtvrtinu trhu?

Opravím jednu informaci: předmětem transakce byly entity Golem Finance a Gofis s tím, že New Values, která provozovala projekt Hypoexpert, převedla tento projekt do Gofisu. A New Values jako entita zůstala Liborovi. Nicméně projekt Hypoexpert, o kterém je řeč, patří do té akvizice.

Pokud jde přístup k našim číslům, určitě ano. Hypoexpert vnímáme jako výbornou platformu pro komunikaci s bankovním světem. Hodnota, kterou poskytuje bankám, může být ještě větší díky datům z Broker Trustu.

Co bylo hlavním motivem koupě Golem Finance?

Před několika lety jsme udělali velmi dobrou zkušenost s akvizicí VHI, což byl úzce specializovaný investiční byznys.

Díváme se na to dvěma pohledy. Získáváme tím určitý obrat, určitý tržní podíl, určitou skupinu poradců, kteří se společností pracují. A děláme vše pro to, abychom je u spolupráce udrželi i nadále. Nenutíme je, aby vše dělali s Broker Trustem. Pokud někdo z nich dělal nějaký segment s jiným partnerem, tak je to jeho svobodné rozhodnutí.

I v Golemu první informace do sítě poradců byla trochu šokem, ale poté, co jsme měli možnost se trochu poznat a vykomunikovat náš záměr, tak to velmi dobře zafungovalo.

Druhá hodnota se týká týmu Golema. Nám se podařilo s Viktorem Hostinským, jakožto bývalým zakladatelem VHI, vytvořit platformu Edward a tým VHI zůstal v BT a rozvíjí zde kompetenci našich poradců směrem k investicím. A to je další přesah i akvizice Golem Finance – hodnota a kompetence týmu firmy, kterou kupujeme.

Libor Ostatek od ledna převezme hypoteční segment v Broker Trustu a zastřeší nejen Golem Finance, ale i Broker Trust. Naše představa je, že vytvoříme zajímavé věci na hypotečním trhu. Nejen v oblasti digitalizace a podpory poradců, ale až do úrovně produktů a procesů s bankami.

Golem Finance využíval vlastní systém. Bude nyní přecházet na systém BeTy od Broker Trustu, nebo dojde k jeho integraci?

Nechceme toto lámat přes koleno. Pokud je poradce Golemu zvyklý na nějaký systém a nějaké procesy, tak to bude moci využívat i nadále.

Nyní spouštíme první část nového CRM systému Broker Trustu a to, čemu říkáme nová BeTy, a budeme ho ještě dobudovávat v průběhu příštího roku. Takže téma integrace systému Golema bude tématem tak za rok. Není to teď aktuální. Na druhou stranu určitě dává smysl se podívat, kde tam jsou synergie.

V oblasti hypotečních systémů máme BT Kredit, Golem má Gofis. V mnoha ohledech se tyto systémy mohou vzájemně leccos naučit. A do budoucna určitě chceme mít jeden systém, který v sobě integruje to nejlepší z obou společností.

Když se poradci Golema dozvěděli o akvizici, byli někteří podle vašich slov překvapení a rozladění, než jste si s nimi o tom promluvili. Jak se na akvizici dívají jiné firmy pod Broker Trustem, kteří jsou také hypoteční specialisté?

Kde jsem měl možnost mluvit s majiteli firem, které jsou hypotečními specialisty, tak to vidí pozitivně.

Děláme produktové komunity. A na online setkání lidí, pro které jsou hypoteční úvěry důležité, vystupoval Libor se svou prezentací, která byla velmi pozitivně hodnocená. I naši partneři v Broker Trustu vnímají spojení jako něco, co bude mít i do budoucna hodnotu.

Vidíte v tomto spojení nějaké možné hrozby? Kupříkladu Golem Finance tím, že byl malou společností, nevyvolával v bankách pocit střetu zájmů a mohly jeho analytické služby odebírat. Pod Broker Trustem bude součástí největší finančně zprostředkovatelské společnosti.

S bankami máme velmi dobré a korektní vztahy. A nevidím žádný důvod, proč by se měly zhoršit skrze akvizici Golema. Naopak si myslím, že díky tomu získáváme větší lidskou kapacitu na jednání, jak naše partnerství dál rozvíjet. S objemem, který dnes dodáváme, jsme pro banky důležitým partnerem a je v zájmu obou stran hledat optimální nastavení do budoucna.

Při každé takovéto akvizici nesmí chybět otázka, na kterou zpravidla nepřichází odpověď: Jaká byla cena této transakce?

Je to podobně jako v obvyklých případech. Cenu nezveřejňujeme. Jednoho dne bude pravděpodobně vidět v bilančních zprávách a výkazech Broker Trustu, pokud se tím někdo bude chtít zabývat.

Nicméně je to taková cena, na které se obě strany shodly. A bývá to tak, že win-win znamená, že obě strany jsou maličko nespokojené s výsledkem, ale pro obě strany to dává smysl.

Pro mě toto spojení není jen otázkou ceny. Myslím, že i Libor hledal partnera, se kterým může něco na trhu ovlivnit a který je zároveň kulturně kompatibilní. Tím, jak dělal byznys a jak se snažil zlepšovat svět kolem sebe, je hodně podobný naší filozofii. A v tomto jsme si velmi dobře sedli a rozumíme si.

Jednali jste od jara tohoto roku. Byl jste to vy, kdo přišel za Liborem s nabídkou, nebo to byl Libor, který přišel s poptávkou?

S touto ideou jsem již před několika lety oslovil Libora a tehdy jsem byl odmítnut. A teď to bylo, řekl bych, slovo dalo slovo. Ale ta aktivita byla určitě z mé strany. Měl jsem o to spojení zájem. A teď přišla nabídka ve správný čas.

V současnosti se na trhu spekuluje i o další akvizici. Podle těchto spekulací by měl 4fin, který patří mezi největší strukturální společnosti a je zároveň „zaparkovaný“ pod Broker Trustem, vstoupit majetkově do Broker Trustu.

Já jsem to slyšel dokonce tak, že by 4fin měl koupit Broker Trust. Tak toto mohu jednoznačně dementovat. Nevedeme žádné jednání, že by 4fin kupoval Broker Trust.

Díváme se na to, jak na trhu fungovat společně dál. 4fin je naším největším partnerem a i byznysově si rozumíme. Chceme hledat další synergie ve spolupráci, kterou máme. Ale opakuji, není to tak, že by 4fin kupoval Broker Trust.

A co opačný majetkový vstup. Neplánujete vstoupit do 4finu?

Nejsme dnes v takovém jednání, které by deklarovalo, že by Broker Trust vstupoval majetkově do 4finu.

To znamená, že do budoucna to nelze vyloučit?

Obecně nelze do budoucna vyloučit nic.

Včetně toho, že 4fin koupí Broker Trust?

Když to vezmete obecně, tak opravdu nedokážu vyloučit nic. Tohle je možná trochu nadsázka. Nechci ale někde například tvrdit, že se Broker Trust nikdy neprodá. Nemám rád tato ultimativní tvrzení. Nikdy nevíte, jak se situace vyvine, jak se vyvine byznys, okolnosti a tak dále.

Férové je říct, že v současnosti nejednáme s nikým o prodeji Broker Trustu a ani nemáme žádný záměr prodávat Broker Trust. To, jestli se to v budoucnu změní, je možné. Na druhou stranu, pro mě, kdybych prodával Broker Trust, tak je hodně důležité, komu ho budu prodávat. Chci, aby byznys, který jsme s týmem Broker Trustu vybudovali, měl kontinuitu. Osobně stojím za naším obchodním modelem vůči našim partnerům a nechci, aby se jakýkoli ze závazků vůči nim, včetně morálních závazků, které tam vnímám, porušil. Byznys model je úspěšný, funguje dlouhou dobu, je ziskový, takže není důvod ho nějak měnit.

V tomto případě by mě nepřesvědčila ani nějaká super zajímavá finanční nabídka, protože nemám pocit, že bych pro svůj život za každou cenu potřeboval více peněz, a je pro mě důležité, aby pokračovalo to, co jsem vybudoval.

Děkuji za rozhovor.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account