„Zájem o hypotéky je stále velký a žene ceny nemovitostí nahoru,“ poukázal na aktuální situaci Daniel Horňák, analytik a hypoteční specialista Bidli. „Už dnes vnímáme signály velkých developerských společností, které říkají, že budou stavět nové projekty, ale až polovinu bytů si nechají na pronájem. To může způsobit další nedostatek nemovitostí.“

Zvukový záznam prezentace ve formátu MP3 si můžete stáhnout zde. Pokud chcete být informováni o všech podcastech, které vydáváme, přihlaste si odběr ve vaší aplikaci, nebo ve službách Spotify, Google PodcastPocket Casts.

I když mnozí realitní odborníci prorokovali, že během půl roku spadnou ceny nemovitostí o 10 až 15 %, zatím se tak neděje a Daniel Horňák si nemyslí, že se tyto  předpovědi stanou realitou.

Na druhou stranu dostupnost bydlení v České republice patří k nejnižším v Evropské unii, uvedl v rozhovoru Petr Zámečník a lidé mají problém si vydělat na bydlení. Jaké další skutečnosti ještě mohou tlačit ceny nemovitostí vzhůru? „Zahraniční investoři do nemovitostí hledají bezpečnou lokalitu, a tou Česká republika bezesporu je,“ konstatoval Horňák. „Naše republika navíc zvládla nápor nakažených, nebyla tady extrémní situace jako v Itálii nebo ve Španělsku. Zájem investorů o ČR se zvýší a opět to bude hnát ceny nemovitostí nahoru. Pokud porovnáme ceny ve Vídni nebo v Berlíně, tak jsme zhruba na podobných číslech. Jsme střed Evropy, naše země je zajímavá, to vše cizí investory přitahuje.“

A kam až mohou klesnout úrokové sazby hypoték? „Myslím si, že prostor na další pokles úrokových sazeb moc velký není. Už dnes mají některé finanční instituce sazby 1,69 % nebo 1,79 %. Přitom historicky nejnižší úrokové sazby hypoték byly 1,54 %,“ glosoval analytik Bidli a podotknul, že do aktuální výše sazeb bude již brzy promlouvat podíl nesplácených úvěrů, který přijde na podzim, kdy skončí odklady splátek úvěrů. „Podíl odložených splátek je až 20 %, to je velmi vysoké číslo a určitě velká část těchto úvěrů přejde do úvěru v selhání, a tam teprve banky budou počítat ztráty. Vzhledem k vysokému objemu úvěrů na trhu považuji počet úvěrů v selhání kolem 5 % za pesimistický scénář.“

A o čem dalším se v rámci FINfest.online na pražské Císařské louce diskutovalo? Nemovitosti nabízené přes Airbnb k pronájmu jsou zásadním milníkem toho, co se na realitním trhu odehrává. Koronakrize nás posunula v digitalizaci hypoték o mílový krok dopředu.

Je reálné, že se dočkáme úplné digitalizace hypoték? Jak do hypotečního procesu vstoupí digitalizace státní správy a v jakém časovém horizontu? Můžeme v České republice čekat záporné úrokové sazby? Co by se muselo stát, aby se sazby přiblížily nule?

Více informací se dozvíte ve videu.

Daniel Horňák

Analytik a hypoteční specialista společnosti Bidli

V oblasti financí se pohybuje od roku 2006. Začínal v pojišťovně ING jako pojišťovací zprostředkovatel, od roku 2007 působil v Hypocentru, od roku 2018 již v Bidli na pozici Manažer akvizice a Xsell obchodu. Od roku 2013 budoval ve společnosti Chytrý Honza aplikace Honzův klient, oblíbený online nástroj pro poradce.

Pravidelně publikuje v tisku, účastní se reportáží v televizi, kde komentuje aktuální dění ve financích.

Tento rozhovor proběhl 29. 7. 2020 a je součástí FINfest.online.

 

FINfest.online

Partnerem rozhovoru je restaurace Cinda na Císařské louce v Praze.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account