Americká investiční hypotéka – to je novinka od NEY spořitelního družstva. Trh s nemovitostmi se dynamicky vyvíjí a pokud má klient možnost koupit byt nebo dům za zajímavou cenu, ale momentálně nemá možnost doložit bance stabilní příjmy, může přesto investici zafinancovat. Jaké výhody, ale i specifika nabízí produkt od NEY?
„Je to velice jednoduchý produkt, který vznikl tak, aby dofinancoval 70 % hodnoty nemovitosti, kterou si klient chce koupit, ať už je to byt nebo rodinný dům,“ konstatuje Lukáš Hartl a dodává, že splatnost hypotéky je dva až pět let. „Netypické pro tento spotřebitelský úvěr je to, že hypotéka se nesplácí pravidelnými měsíčními splátkami, ale umoří se až na konci splatnosti úvěru. Klient v jeho průběhu platí pouze pojištění nemovitosti,“ upřesňuje parametry produktu. Úroková sazba je fixní po celou dobu a začíná na osmi procentech.
„Pro nás je nezbytné se ujistit, že klient je finančně stabilní, tzn. že mu nehrozí žádná exekuce, insolvence atd. a pokud klient ze svých vlastních prostředků financuje 30 % hodnoty nemovitosti v rámci kupní ceny, tak schválení už nic dalšího nebrání,“ poznamenává.
Je třeba doložit odhad nemovitosti, smlouvu o smlouvě budoucí kupní nebo kupní smlouvu. „Produkt je jednoduchý a rychlý. V řádu dnů jsme schopni úvěr posoudit, rozhodnout, schválit a s klientem podepsat smluvní dokumentaci.“
„Typicky bude produkt vhodný pro klienty, kteří hledají investici do nemovitosti, mají nějakou částku vlastních zdrojů a hledají dofinancování. Řada našich klientů vnímá, že se blíží ekonomické oživení, takže ceny nemovitostí v budoucnosti porostou. A mají-li možnost koupit nemovitost za výhodnou cenu – třeba kvůli potřebě rychlého prodeje nebo prodeje v nouzi ze strany prodávajících – s naší hypotékou si ji mohou pořídit,“ říká Lukáš Hartl.
Půjčí i klientům, kteří v současné době neuspějí u banky – což jsou nyní celé obory profesí. „Tito klienti často mají své vlastní zdroje (a nejsou to zrovna malé částky). Neuspěli v bance, protože zrovna v současné chvíli nejsou schopni prezentovat své příjmy (dle metodik bank – pozn. red). My jsme schopni jim úvěr nabídnout.“
Lukáš Hartl
Předseda představenstva spořitelního družstva NEY
V bankovnictví se pohybuje více než dvacet let, z toho posledních patnáct let ve vrcholovém managementu. V rámci skupiny HSBC působil na pozici vedoucího Underwritingu a zároveň reprezentanta HSBC European Councilu, také jako člen dozorčí rady. Podílel se na startu mBank v ČR a SR, kde zastával pozici Vice Director řízení rizik a vymáhání. V letech 2013 – 2015 pak zastával pozici jediného člena představenstva společnosti SAB Finance a.s.
Jako ředitel divize podpory působil ve spořitelním družstvu Moravský peněžní ústav. V NEY spořitelním družstvu je zodpovědný za celkovou business strategii, efektivní chod družstva a zároveň řídí divizi úvěrových obchodů.
Jiří Pathy
Generální ředitel Gepard Finance
Jiří Pathy studoval Fakultu mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. Sedm let zastával pozice v představenstvu GE Money Multiservis. Tři roky byl zároveň generálním ředitelem splátkové společnosti GE Money Multiservis pro Česko a Slovensko. Později v GE Money zodpovídal za celý region střední a východní Evropy.
Tři roky také působil jako generální ředitel splátkového prodeje ve společnosti Home Credit na Ukrajině, zároveň byl členem dozorčí rady ukrajinské Homecredit Bank. Od roku 2009 pracoval jako generální ředitel a předseda představenstva společnosti ETA a.s., která pod jeho vedením prošla restrukturalizací.