Work-life balance – výraz, který se podle Petra Jana Křena značně démonizuje. Jak najít ve svém životě stabilitu mezi třemi klíčovými oblastmi, které definují náš vlastní život? V práci, ve vztazích a v sobě samých? A jak tohle všechno správně vyvážit?

Zvukový záznam prezentace ve formátu MP3 si můžete stáhnout zde. Pokud chcete být informováni o všech podcastech, které vydáváme, přihlaste si odběr ve vaší aplikaci, nebo ve službách Spotify, Google PodcastPocket Casts.

„Pokud život necháme jenom plynout, pokud se necháme unášet pouze tím, co nás baví a co nám jde – což může být v případě poradců a makléřů práce – jednoho dne zjistíme, že nemůžeme energii stále vydávat, ale musíme ji také někde čerpat,“ říká úvodem rozhovoru Petr Jan Křen. „Poradcům a makléřům se daří, dnešní doba jim přináší stále nové obchodní příležitosti a vlastně nemají důvod, proč by se měli zajímat o to, aby nacházeli rovnováhu mezi prací a soukromým životem. Ale vědomá práce, kdy si dělám prostor pro sebe a na vztahy je velmi důležitá a je to nekonečný proces,“ dodává.

Vyvážení profesního a osobního života se ukázalo být důležité zejména v aktuální home office době. Po nemovitostech je až nezdravá poptávka, objemy hypoték trhají rekordy a pracovat z domova, když se děti dožadují stálé pozornosti, je náročné. „Doba je taková, že nutí každého udělat si pevný harmonogram a vyhradit si konkrétní časové bloky, kdy se věnovat práci, kdy věnovat pozornost a péči dětem a kdy mít vyhrazený prostor sám pro sebe,“ konstatuje lektor. „Nebezpečí home office je v tom, že máme tendenci čas rozptýlit tak, že jsme pořád na příjmu mezi maily a telefonáty, občas si odskočíme k dětem a ani jednu z těch věcí neděláme pořádně. A taky je potřeba vyrazit ven, do přírody, jít se alespoň projít na čerstvý vzduch a popovídat si večer s partnerem, abychom všechny oblasti během dne pokryli.“

Proč se lidé obávají výrazů jako je work-life balance? „Může to vypadat, že lidi nabádá k tomu, aby nešli za svými sny a cíli, aby zpomalili nebo se svých cílů dokonce vzdali,“ namítá Petr Jan Křen. „Ale work-life balance je o potřebě uvědomit si, že když chci v životě dosáhnout svých cílů a snů, je nutné dosáhnout toho ve fyzickém i dušením zdraví. A na to potřebuju někde energii čerpat,“ poznamenává.

„Nemůžu vydávat energii deset hodin v práci, pak přijít domů, na půl hodiny si popovídat s dětma, pak ještě rychle vyřídit nějaké maily a druhý den nanovo. I když mám pocit, že jsem cool a že jsem ve stavu flow a teď mi to jede a prodávám jednu nemovitost za druhou nebo se ozývají klienti, kteří chtějí investovat miliony korun, není tento stav dlouhodobě v životě udržitelný. Když se v rodině domluvíme, že dva nebo tři měsíce mě doma moc neuvidí, tak si myslím, že jsou ochotni to přijmout. Ale pokud by to měl být trvalejší stav, nevyváženost se jednoho dne projeví. Cokoliv v životě dělám, bude mít nějaké důsledky – krátkodobé i dlouhodobé. Jde jen o to si je uvědomit,“ mluví lektor i ze své vlastní zkušenosti a dodává, že ho až překvapuje, jak odmítavě lidé zpočátku reagují, když se zmíní o tom, že mít asistenta/ asistentku znamená získat více času pro sebe i svou rodinu.

A teď otázky. Co mně dává energii? Kde mám možnost vypnout? „Lidé nemají činnosti, na které by se soustředili natolik, aby mohli pracovně vypnout. Dám příklad: když mám dům a sekám na zahradě dřevo, tak u toho nemůžu myslet na nový projekt nebo na možnosti, jak rozjet byznys, protože bych si usekl prst. Je dobré nacházet takové činnosti, které mě nutí soustředit se na přítomný okamžik, aby mi myšlenky a soustředění neodcházely někam jinam. Zkrátka abych byl tady a teď.“

Kam běžíme a proč? Máme strach, že nám utečou nové příležitosti a další možnosti vydělat peníze? „Necítíme se v životě dobře a nemůžeme si pomoct,“ glosuje stav mnoha lidí Petr Jan Křen. „Chce to přestat se v životě bát, o co bych mohl přijít a soustředit se na to, co mám. Chci mít fungující byznys, odpovídající příjem atd., ale mít permanentně strach, že nemám pořád dost? Četl jsem hezkou myšlenku, že úspěch a štěstí je pouze vedlejším produktem toho, že člověk přináší lidem ve svém životě hodnoty, díky kterým se oni mají lépe.“

V momentě, kdy se podnikatel dostane na hranici určitého objemu majetku nebo velikosti firmy, přichází druhý extrém. „Ano, je to tak a já jsem si tím taky prošel,“ přiznává lektor. „Je to strach, abych o svůj nabytý majetek nepřišel. Pořád žijeme ve strachu, ale takto se nedá dlouhodobě fungovat. Zamysleme se: chci takhle běžet dál? Musím? Proč vlastně? Kde je naše vděčnost ze života, že se ráno probudíme a můžeme dělat druhým radost? Tyto stavy rozpolcenosti si nějakou dobu musíme odžít všichni. Jde jen o to, kdy pochopíme, že o tom život není.“

 

Více informací se dozvíte ve videu.

Petr Jan Křen

Byznys mentor, kouč, podnikatel a vizionář

Petr je zakladatelem Petr Jan Křen Academy, expert na Life & Business Transformation Leadership, byznys mentor, kouč, podnikatel a vizionář.

Jeho další expertní oblastí je budování, řízení a vedení týmů a oblast efektivního zlepšování vztahů (osobních i pracovních). Čerpá ze svých bohatých životních a podnikatelských zkušeností, které neustále doplňuje o nejnovější trendy.

Petr Jan v letech 1993 až 2013 vybudoval jednu z nejúspěšnějších obchodních a finančně poradenských sítí v rámci evropského OVB Holdingu a.g.

Prvních několik let jeho podnikání však bylo o neustálém hledání té správné cesty, přístupu a také o přežívání. Situace byla pod pěti letech tak kritická, že dokonce uvažoval o ukončení jeho kariéry obchodníka i manažera. Nicméně se v jeho životě objevil zahraniční byznys mentor a kouč, člověk, který si cestu vybudování byznysu v této oblasti již úspěšně prošel. Díky jeho mentoringu, koučování a Petrovy předchozí zkušenosti se situace významně obrátila… Více informací naleznete na https://podzim2021.finfest.cz/recnik/petr-jan-kren/.

Martin Viktora

Organizátor festivalů FINfest a REALITYfest, zakladatel webu Poradci-sobě.cz a Realiťáci-sobě.cz

Praxe:

jednatel 4stones, s.r.o. (organizátor konferencí FINfest a provozovatel Poradci-sobě.cz)
jednatel EMAdata.cz (poskytovatel dat pro finanční trh)
historicky pracoval pro banky a investiční společnosti v oblasti podpory prodeje, marketingu a produktového managementu investičních produktů.

Vzdělání: VŠE v Praze (mezinárodní obchod a politologie), DePaul Univerzity Chicago
Osobní motto: “Začínám naplno a postupně přidávám.”
Záliby: hudba (metal, klasika, pop), moderní technologie, cestování, právo

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account