Petr Jan Křen nemá rád předsevzetí. „Nedávají totiž smysl. Předsevzetí se často spojuje s koncem roku a se začátkem roku dalšího a častokrát končí několik týdnů po Novém roce. Euforie vyprchá a my najednou zjišťujeme, že ono to nejde tak rychle, jak bychom chtěli a postupně začneme jedno předsevzetí po druhém škrtat. Je zapotřebí uchopit svůj život jiným způsobem,“ říká ze své vlastní zkušenosti mentor a kouč.

Zvukový záznam prezentace ve formátu MP3 si můžete stáhnout zde. Pokud chcete být informováni o všech podcastech, které vydáváme, přihlaste si odběr ve vaší aplikaci, nebo ve službách Spotify, Google PodcastPocket Casts.

Vize, cíle a plány dávají našemu životu směr a smysl. „Skrze plány mohu v časových periodách udělat vyhodnocení, kam jsem se posunul. A jestli jsem se posunul, kam jsem si představoval, jestli někde nezaostávám nebo naopak jsem překonal to, co jsem si stanovil. Vize, cíle a plány jsou součástí našeho osobního i profesního růstu,“ říká Petr.

První v pořadí je vize. „Vize je obraz mého života a budoucnosti – jak bych chtěl žít, jak by měl vypadat můj život, co je jeho součástí a náplní. Nejprve bych měl mít vizi svého osobního života. Mnoho podnikatelů se soustředí na podnikatelské vize a cíle, ale ty jsou „pouze“ součástí naší životní cesty. Vize je obraz, emoce a energie s tím spojená, to, co cítím, je to směr – jaký chci mít dopad na společnost, jaký chci být táta, jaký chci být partner,“ vysvětluje kouč.

Pak nastupují cíle. A ty musí být měřitelné – časově, množstvím (například za deset let chci mít osm poboček). Cíl musí být navíc realizovatelný (nikoliv pouze realistický). „Dneska moje realita vychází z předešlých zkušeností, ale pokud si cíle budu definovat pouze na základě minulých zkušeností (a ty zkušenosti v určitých oblastech nebyly nejlepší), mohu tím být ovlivněn a pak si svůj cíl dám příliš malý. Nebude to pro mě výzva. Každý cíl, který si dávám, musí být výzva. Aby mě to nutilo na sobě pracovat,“ namítá Petr Jan Křen.

„My sami jsme určeni a definováni prostředím a lidmi, s nimiž jsme v kontaktu,“ dodává mentor. „Je dobré se podívat kolem sebe, zamyslet se nad tím, čeho jsem součástí a vzít si z toho pro sebe nějakou inspiraci.“

Mám-li vize a cíle, musím mít následně plán a strategii. Plán musí být definovaný v letech. Když chci za pět let vybudovat osm poboček, musím si říct, jak konkrétně má moje cesta vypadat za čtyři roky, za tři roky, dva roky, za rok a jak rozmělnit aktivity na měsíce, na týdny a na dny.

Cíle musí být postupné. „Život se odehrává tady a teď. Často dochází k přecenění svých sil, k příliš velkému optimismu toho, co se mi povede nebo naopak přílišná opatrnost,“ navazuje Petr na své zkušenosti s koučováním podnikatelů. „Na některé věci není jiná odpověď než praxe. Všechno v našem životě vychází z návyků, které máme. Jedním slovem se to označuje jako komfortní zóna. A výstup z komfortní zóny je primárně bolestivá záležitost – je to namáhavé a bolestné osvojování si nových dovedností a s tím související neúspěch. Přitom se zdá, že svět je plný jednoduchých návodů na úspěch a šťastný život. Věci ale nefungují hned. Učíme se den za dnem.“

Petr Jan Křen

Transformační a vztahový kouč, expert na budování a rozvoj osobnosti

Zabývá se mimo jiné také osobním i byznys mentoringem. Ve svém životě zažil jak vybudování hvězdné úspěšné kariéry, tak i pád na pomyslné životní a pracovní dno. Díky těmto životním extrémům má reálný rozhled a také nadhled, z čehož čerpá své bohaté zkušenosti a předává je formou konzultací a seminářů dál. Jeho mottem je: „Vybuduj sebe, vybuduj lidi, vybuduj byznys, buď výjimečný leader.“

 

Martin Viktora

Organizátor festivalů FINfest a REALITYfest, zakladatel webu Poradci-sobě.cz a Realiťáci-sobě.cz

Praxe:

jednatel 4stones, s.r.o. (organizátor konferencí FINfest a provozovatel Poradci-sobě.cz)
jednatel EMAdata.cz (poskytovatel dat pro finanční trh)
historicky pracoval pro banky a investiční společnosti v oblasti podpory prodeje, marketingu a produktového managementu investičních produktů.

Vzdělání: VŠE v Praze (mezinárodní obchod a politologie), DePaul Univerzity Chicago
Osobní motto: “Začínám naplno a postupně přidávám.”
Záliby: hudba (metal, klasika, pop), moderní technologie, cestování, právo0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account