XIXOIO je kryptobankovní ekosystém – software, který umožňuje propojit fintech a tradiční finanční svět s novým světem, který se dá vyjádřit slovem blockchain.

Zvukový záznam prezentace ve formátu MP3 si můžete stáhnout zde. Pokud chcete být informováni o všech podcastech, které vydáváme, přihlaste si odběr ve vaší aplikaci, nebo ve službách Spotify, Google PodcastPocket Casts.

Richard Watzke: To znamená, že vzniká něco decentralizovaného, transparentního a nefalzifikovatelného, k čemu má přístup každý, ale jen někdo má od toho klíče.

Martin Viktora: Co je tokenizace?

Richard Watzke: Token není nic složitého. Token je v podstatě digitální kód a funguje tak, že ten, kdo ho drží, tak má podobně, jako když držíte v ruce papírovou smlouvu, na ni navázáno něco konkrétního. Můžete mít token, který je vázaný k vlastnictví auta; můžete mít token, který je vázaný k vlastnictví řidičského průkazu. Ale můžete mít token, který je vázaný k vlastnictví nějakého aktiva, třeba typicky podílu ve firmě nebo podílu na výnosu z té firmy. Takže tento token vlastně reprezentuje nárok na podíl. Fakt, je to jednoduchá věc. Zkuste si představit papírovou smlouvu, která vám garantuje například to, že kupujete dům a nebo digitální smlouvu, která garantuje totéž, akorát je digitální. A ta výhoda tokenu je v tom, že ten, kdo ho drží, ho může prokázat formou digitální. Což znamená, z jakéhokoliv chytrého zařízení dokážete prokázat, že například podíl na domě, který jste si koupili, patří vám. Token je de facto digitální akcie. Nejde o změnu formy, ale podoby. Token je snadno distribuovatelný a vidět ho můžete v každém elektronickém zařízení – mobilu, počítači apod. Token se dá jednoduše prodávat i nakupovat. Přitom jsou všechny operace zcela transparentní. Token je jednoduchá věc totožná s tím, co obchodníci prodávali doteď, pouze s tím rozdílem, že je všechno digitální.

Martin Viktora: Pro evidenci majetku ale přece musí existovat právní vrstva?

Richard Watzke: Samozřejmě se musí majetek evidovat podle platné legislativy. Pokud by tokeny sloužily například k financování výstavby domu, musí být záznam o této transakci zohledněn mimo jiné v katastru nemovitostí, který k tomuto účelu slouží. S tokenizací je to podobné jako s internetem. Když se na přelomu milénia začaly objevovat první internetové banky, začalo se ukazovat, že lze operovat online s penězi a platit v elektronické podobě. A začala postupně vznikat příslušná legislativa. A to samé se týká blockchainu. A ten, kdo bude mezi prvními, kdo tuto technologie nasadí úspěšně do praxe, na tom pravděpodobně hodně vydělá.

Martin Viktora: Jak se u tokenů řeší daň z převodu majetku? A jak se vůbec stát vypořádává s těmito oblastmi?

Richard Watzke: Když budete vyměňovat coin mezi jednotlivými peněženkami, bude tato operace pro stát jen obtížně kontrolovatelná. Pravda, existuje už řada předpisů, které je třeba dodržovat, ale pořád zbývá prostor pro netransparentní operace. Řešení nabízí ekosystém XIXOIO. Už naše předchozí fintech firma nabízela podobné řešení. XIXOIO však tyto záležitosti dotahuje k dokonalosti. XIXOIO detailně identifikuje konkrétního klienta a je schopné tyto informace zaznamenat. V ekosystému XIXOIO jsou nastavené automatické mechanismy, které se postarají o plnění legislativních pravidel včetně odvodů daní.

Martin Viktora: Jak financovat své podnikání prostřednictvím tokenů?

Richard Watzke: Když dojdou tradiční zdroje, tedy půjčky od rodiny a přátel, musí podnikatel požádat o financování volný trh. Emisí tokenů lze získat potřebné prostředky. A pokud se vše podaří tak, jak byznys plán předpokládal, získají investoři svou odměnu – tedy zisk.

Martin Viktora: Token je tedy adekvátní k akcii?

Richard Watzke: Token se může jako akcie chovat. Může se však chovat i jako plovoucí dluhopis. Akcii vždy popisuji jako něco navázaného na konkrétní majetek. Token je vázán výhradně na peníze. Pokud firma rozjíždí nový projekt, potřebuje na něj peníze, které získá prodejem tokenů.

Martin Viktora: Jak je zajištěno, že token přinese očekávaný efekt?

Richard Watzke: Dříve neexistoval žádný způsob, jak ze zainvestovaných firem získat očekávaný výdělek. XIXOIO zajišťuje kontrolu nad tím, na co investoři přispějí, ale také nad následujícími činnostmi včetně placení daní. Pokud lidé nemají zkušenosti z fintechu, blockchainu nebo bankovnictví, nepochopí, jak tokenizace funguje.

Martin Viktora: Pro jak velké firmy je tokenizace vhodná?

Richard Watzke: Zpočátku se zaměřujeme především na strategické podniky. Pokud má všechno fungovat, musí být příjemci financí připraveni své závazky plnit. Proto volíme tuto cestu.

Martin Viktora: Jak se stát staví k novým technologiím?

Richard Watzke: Tváří se kupodivu neutrálně. Sešel jsem se s mnoha lidmi včetně zástupců ČNB, vlády i komerčních bank. Informace tedy mají. A začínají se objevovat první zájemci o spolupráci. Zásadnější pokrok v této oblasti očekávám v řádu měsíců.

Martin Viktora: Jak XIXOIO funguje v praxi?

Richard Watzke: Firma do systému zadá všechny potřebné informace a vytvoří si profil. Ty následně procházejí potenciální investoři a hledají příležitosti ke zhodnocení svých peněz. Pokud se investor rozhodne vstoupit do nějakého projektu, získá digitální ekvivalent dluhopisu nebo jiného cenného papíru, a to včetně definice toho, jak má investovaný subjekt s penězi naložit a co se bude dít, až subjekt začne vydělávat. Navíc investor může kdykoliv nahlédnout do elektronických výkazů a zjistit, jak na tom jeho investice je. Výstupy od investovaných subjektů navíc ověřují partneři – auditoři – a jejich zprávy jsou v reálném čase dostupné všem. Investoři mohou navíc získat také informace od externích subjektů, které posuzují fungování zainvestovaných subjektů. Výdělky se připisují přímo na bankovní účty, nezůstávají nikde ve virtuálním prostředí.

Martin Viktora: Jak se XIXOIO vyvíjelo?

Richard Watzke: Dnes pracujeme se čtvrtou verzí systému a máme funkční řešení. Když vstoupíte na stránku www.xixoio.com a zaregistrujete se, můžete investovat své peníze. Vše transparentně a ověřitelně. Peníze se ukládají na účty u českých bank. Vše probíhá v souladu s platnou legislativou.

A něco na závěr.

Richard Watzke: Toto řešení neexistuje jinde na světě. Máme ho jenom my, Češi…

Richard Watzke

Zakladatel a ředitel holdingu XIXOIO

Zakladatel holdingu, odpovědný za vizi a vedení k její naplnění. Vyvíjí krypto bankovního ekosystém XIXOIO, který propojuje firmy s investory a fintech řešeními na bázi nových technologií. Je prezidentem Krypto – bankovní asociace BACCA. V letech 2014 – 2017 se spolupodílel na vedení a rozvoji společnosti MoneyPolo specializované na globální hotovostní remitence a disponující licencí Payment Institution. Je autorem publikace TOKENIZACE – “Jak získat a chytře využít kapitál od investorů na blockchainu.”

1 komentář
  1. Jakub Beneš 23 hodinami

    Hezká pohádka. Jen tomu chybí regulatorní rámec. Rozdíl mezi dluhopisem a tokenem je v tom, že token není nic. A není nic ani když to zastřeší nějaký pán s nějakou no name firmou. Dluhopis je cenný papír. A přestože těch shitových se tu prodává mraky, tak ten cenný papír něco znamená. Reálně je token nová zbytečná vrstva bez přidané hodnoty. stačí digitalizovat dluhopisy a akcie a klidně s využitím blockchainu.

    0

    0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account