Většina Čechů hledá jistotu – 91 % středoškoláků by o variabilní úrokové sazbě k hypotečnímu úvěru ani neuvažovalo. Tento výsledek dokazuje, že drtivá většina Čechů preferuje jistotu. Proto by si pro svou hypotéku vybrali fixní úrokovou sazbu.

{+}

Platí to bez ohledu na fakt, zda již hypoteční úvěr mají, nebo o něm uvažují v horizontu jednoho roku. Ukázal to průzkum Hypoteční banky. Fixní sazba je jasnou volbou u středoškoláků majících úvěr. Ti by se pro ni rozhodli v 91 % případů. K variabilní sazbě jsou naopak otevřenější mladší lidé s vysokoškolským vzděláním. Rozhodně by ji však volila jen 3 % z nich.

„Průzkum Hypoteční banky potvrdil, že variabilní sazba není pro každého. To, že jsou ji více otevření lidé s vysokoškolským titulem je vcelku logické. Jim je variabilní sazba určena, mají většinou vyšší příjem, který jim umožní mít dostatečnou rezervu pro případné navyšování měsíčních splátek. Jistotu ohledně výše splátky pak preferují především rodiny středoškoláků,“ komentuje hlavní zjištění výzkumu Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Je zajímavé, že výzkum neukázal žádné výrazné rozdíly s ohledem na místo či velikost bydliště, nebo na výši příjmu. Napříč populací tak panuje více než 80% preference fixních úrokových sazeb, a to jak mezi současnými klienty hypotečních bank, tak i mezi zájemci o úvěr. V poslední zmíněné skupině, je ale zhruba 10% podíl těch, kteří o typu sazby ještě nepřemýšleli. Češi jsou konzervativní nejen ve svých činech, ale i ve svých postojích a drtivá většina volí fixní úrokovou sazbu úvěru.

Průzkum hypoteční banky byl realizován prostřednictvím kvantitativního šetření, a to na reprezentativním vzorku populace starší 18 let. Do výzkumu vstupovali, jak respondenti, kteří již hypoteční úvěr mají, tak ti, kdo o něm uvažují v horizontu jednoho roku.

Také jste toho názoru, že je fixní úrok výhodnější? Nebo budou podle Vašeho názoru úrokové sazby klesat?

komentáře 4
 1. Článek jsem si přečetl několikrát, ale pořád nerozumím jedné věci. Píšete, že průzkum se prováděl na středoškolácích, kteří už hypotéku mají, nebo o ní do roka uvažují. Zajímalo by mě, kolik studentů má v ČR hypotéku? :-) Moc dobře si nedokážu představit být v maturitním ročníku a splácet hypotéku, nebo si ji vzít hned po maturitě. Ale pokud je to pravda, tak není neplatí, že jsou mladí češi konzervativní.

  Když 91% o variabilní sazbě neuvažovalo, znamená to, že 9% ano?

  Ve středu vyšel článek v HN, že hypotéky s variabilní sazbou za červen tvoří 6,6% objemu. Jak píšete, berou si ji lidé s vyšším příjmem, tudíž úvěry bývají vyšší než průměr. To znamená, že si ji vzalo tak 4-5% ze všech žadatelů.
  Tak a teď to hlavní:-) Když porovnám čísla 4-5% a 9% ….. znamená to, že jde o 100% nárůst. To je docela solidní nástup nemyslíte?

  3

  0
 2. Ondřej Záruba 10 roky

  V UCB to pry delalo za posledni dva tri mesice 50% novych hypotecnich obchodu.

  2

  0
 3. Tomáš Bílek 10 roky

  Pane Jedličko, řekl bych, že z článku vyznělo, že středoškoláky nejsou myšleni studenti, ale lidé se středoškolským vzděláním a jaký na to mají názor

  2

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account