Evropská komise chce novými pravidly přinutit lidi, aby na koupi bytu měli 60 procent vlastních peněz. Pokud by chtěli půjčit více, čekal by je vyšší úrok i vyšší náklady na hypoteční úvěr. S odkazem na vyjádření finančního arbitra ČR Františka Klufy to dnes napsal server iHNed.cz.

{+}

S novými pravidly podle Františka Klufy počítá směrnice o kapitálové přiměřenosti bank, kterou Evropská komise připravuje. Platit by měla začít od roku 2013. Navrhované znění směrnice musí ještě schválit Evropská rada a Evropský parlament.

EK svým návrhem chce bankám umožnit, aby zájemcům o hypotéky půjčovaly nanejvýš 40 % hodnoty kupované nemovitosti. V opačném případě by museli zákazníkům účtovat výrazně vyšší úrok. Pokud by se pro její návrh našlo dostatek hlasů, došlo by k velkému zásahu nejen do trhu hypoték, ale bezesporu by došlo i k poklesu prodeje nemovitostí a všem s tím souvisejícím důsledkům pro realitní trh.

A jaký názor na návrh mají odborníci? Asi nejvýstižněji situaci popsal Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum: plánovanou změnu označil jako „typický byrokratický nesmysl“. Byť i on nepřímo přiznal, že podobné komentáře je snadné vydávat v ČR, ale i dalších zemích EU, kde je hypoteční trh v dobré stavu. „V některých zemích mohou být problémy s úrovní půjček k hodnotě zástavy a se splácením úvěrů, neplatí to však pro většinu zemí Evropské unie, není tedy důvod trestat všechny Evropany za špatnou regulaci v problémových státech,“ dodal.

V případě, že by byl návrh komise schválen, museli by zájemci o hypotéky podle Rajdla pravděpodobně nabídnout větší záruku, případně se smířit s vyšším úrokem.

Podle názoru Jana Sadila, generálního ředitele Hypoteční banky, by případná realizace opatření neměla v praxi významnější dopady do nejběžněji poskytovaných úvěrů a nijak zásadním způsobem by hypoteční trh neovlivnila. Z informací, které má Sadil k dispozici, prý ale rozhodně nevyplývá, že by banky měly přestat poskytovat úvěry, jejichž hodnota překračuje 40 procent nemovitosti.

Zdroj: EK: Pokud hypotéka, tak s většinou vlastních peněz. E15, 1. 6. 2011.

Co si o návrhu Evropské komise myslíte Vy?

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account