Pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů se v červenci zastavil. Průměrné sazby se zvýšily podle Fincentrum Hypoindexu na 3 % p.a. Rostoucí sazby se tak společně s letními prázdninami podepsaly na sníženém zájmu o hypoteční úvěrování v ČR. Hlavním tahounem zůstává i nadále refinancování starších hypoték.

Banky, které poskytují data do sestavení Fincentrum Hypoindexu, poskytly v červenci 8 770 hypotečních úvěrů o celkovém objemu 14,078 mld. Kč. To sice představuje pokles o 17,4 % oproti červnu 2013, ale meziročně si trh polepšil o 55,6 %.

„Banky sjednaly i v prázdninovém červenci vysoký objem hypotečních úvěrů, sazby se však příliš neměnily. U největších bank zůstaly sazby shodné s předchozím měsícem a celková změna Fincentrum Hypoindexu byla způsobena čistě změnou tržních podílů ve sjednaných úvěrech mezi největšími bankami,“ komentuje vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

 

Graf: Fincentrum Hypoindex v červenci 2013

 

 

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

 

Hlavním tahounem hypotečního trhu je refinancování

Přestože počet ani objem hypotečních úvěrů poskytnutých na refinancování banky nezveřejňují, za červencovými výbornými výsledky hypotečního trhu jsou patrné stopy úvěrů na splacení starších hypoték. Snížila se totiž průměrná výše hypotečního úvěru (na 1 605 288 Kč) a zvýšil se podíl hypoték, které banky zařazují pro potřeby Fincentrum Hypoindexu do kategorie „Ostatní“ (celkem 29 %).

Nižší průměrná výše hypoték souvisí se stagnací realitního trhu a s poklesem cen nemovitostí, díky kterému si lidé mohou půjčit nižší úvěr. Nižší ceny nemovitostí znamenají na jedné straně nižší potřebu finančních zdrojů na jejich pořízení, ale zároveň nižší oceňovací hodnotu pro účely banky, která je pak ochotna půjčit méně peněz. Realitní trh je ale pouze částí příčiny poklesu průměrné výše úvěru. Druhým důvodem pro pokles průměrné výše nově poskytnutých hypotečních úvěrů je refinancování. Domácnosti, které mění banku, refinancují pouze zůstatkovou část jistiny, a tudíž čerpají nižší úvěr o již uhrazené splátky jistiny.

Vyšší podíl refinancování podporuje také růst podílu úvěrů v kategorii „Ostatní“, která zahrnuje mimo jiné (např. úvěr na vypořádání dědictví či společného jmění manželů při rozvodu) i úvěry na refinancování. Podíl stoupl meziměsíčně o 4 procentní body na 29 %.

Odborným partnerem ukazatele je Česká bankovní asociace.

Zdroj: Tisková zpráva FINCENTRUM HYPOINDEX

 

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account