Sedm z deseti vybraných klientů bank by chtělo mít jistotu schválené hypotéky ještě před hledáním bydlení. Většina si jich na základě výsledků hypoteční kalkulačky vytvoří seznam preferovaných bank, od kterých potom očekává minimálně srovnatelnou úrokovou míru, jako jim vyšla na internetu.

Kontakt na odhadce získávají nejčastěji v bance, kde si berou úvěr. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro Raiffeisenbank realizovaném mezi lidmi, kteří si v posledních dvou letech sjednali hypotéku.

Z průzkumu vyplývá, že pro 72 % respondentů je nejdůležitějším atributem hypotéky, zda budou mít jistotu, že je pro ně poskytnutí úvěru reálné. Najít v dnešní době vhodné bydlení je velmi složité. O nemovitosti je velký zájem, a když už si člověk něco vyhlédne, je to hned pryč. Je potřeba jednat rychle, jenže vyřídit v mezičase hypotéku nějaký čas trvá.

36 % vybraných klientů bank využívá k čerpání informací o úvěrech nějakou formu hypoteční kalkulačky. Dvě třetiny jich na základě výsledků vytvoří seznam preferovaných bank, které následně kontaktují. 67 % lidí má na tomto seznamu 2-3 banky, 31 % vybírá ze 4-8 institucí. Přímou návštěvu pobočky volí 28 % respondentů.

„Lidé se snaží získávat informace všemi možnými způsoby. Internetové kalkulačky zvládnou ukázat přibližnou úrokovou míru a udělat základní porovnání hypoték,” říká Petra Kopecká a dodává: „Při volbě hypotéky by navíc úroková míra neměla být jediným kritériem pro rozhodování. Je to stejné, jako když se rozhodujeme o koupi čehokoli jiného. Nejnižší cena rozhodně automaticky neznamená nejlepší volbu.”

59 % lidí od banky očekává minimálně srovnatelnou nabídku úrokové míry, jako jim vyšla v hypoteční kalkulačce na internetu. 15 % zájemců o hypotéku předpokládá, že bude sazba vyšší a 27 % doufá v ještě nižší úrok, než vyšel v kalkulačce.

Průzkum provedla v únoru a březnu 2019 agentura Ipsos pro Raiffeisenbank na vzorku 500 lidí, kteří si v posledních dvou letech sjednali hypotéku nebo její sjednání v budoucnosti zvažují. Průzkum probíhal formou vyplnění online dotazníku.

Zdroj: Raiffeisenbank

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account