Loňský rok byl pro tuzemský trh hypoték pro občany čtvrtým nejúspěšnějším v hypoteční historii. Po dvou letech poklesu loni meziročně vzrostl zhruba o desetinu. Vyplývá to z expertního odhadu, který zveřejnila Hypoteční banky a deníku E15 jej představil její generální ředitel Jan Sadil.

{+}

Hypoteční banky podle odhadu expertů loni občanům půjčily zhruba 82 miliard korun. O rok dříve dosáhl objem hypoték pro občany 74 miliard korun. Analytici Hypoteční banky navíc předpokládají, že roční objem nově poskytovaných hypoték se v následujících letech bude pohybovat mezi 70 až 100 miliardami korun.

Vývoj objemu poskytnutých hypoték, 2001-2010 (miliardy korun)

Zdroj: E15; Ministerstvo pro místní rozvoj, Hypoteční banka.

Úrokové sazby se podle údajů Hypoteční banky v průběhu loňského roku snížily přibližně o 1 %. Podle Jana Sadila se ukázalo, že jejich výše nemá zásadní vliv na poptávku po hypotékách.

Trochu proti původnímu očekávání se boomem nestaly hypotéky s variabilní úrokovou sazbou. Naopak standardem zůstávají úvěry s úroky fixovanými na 3 roky či 5 let.

Zdroj: E15

Domníváte se, že se objem nově poskytnutých hypoték v následujících letech vrátí k hodnotám z doby před tzv. globální ekonomickou krizí a nebo je tato doba dávno pryč?

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account