Hypoteční zprostředkování
Zdroj: Pixabay.com

A na základě neoficiálních informací se domnívám, že až se dozvíme v půlce měsíce od České bankovní asociace výsledky za srpen, nebudou o nic lepší než červencové. Dokonce bych tipl, že srpen se ukáže být ještě horším. Ale nepředbíhejme…

Červencové výsledky hypotečního trhu, která aktuálně zveřejnila Česká národní banka, nás… no, řekněme si to na rovinu… trochu zklamaly. Samozřejmě si říkáme, že červenec bývá slabší, že to je tím, že hodně pršelo, nebo že bylo příliš velké horko, nebo já nevím co, ale faktem zůstává, že červenec nebyl nic moc.

Úrokové sazby

Prázdninovému režimu odpovídal i vývoj úrokových sazeb v srpnu. Až na mírné snížení sazeb u Raiffeisenbank se nestalo vůbec nic. Úrokové sazby tak stále zůstávají kolem 6 %, řekněme lehounce pod šest. Samozřejmě formálně se dá dostat na 5,49 % resp. 5,39 % p.a. u UniCredit Bank, ale to nemusí být a není řešení pro každého. Všichni klienti nemohou skončit v UCB. A ostatní banky sice mají standardní vyhlašované sazby o něco výše, ale leckdy se s nimi dá dohodnout na individuálních podmínkách a dostat se na konkurenceschopné podmínky.

Od 1. září spustila drobnou akci na úrokové sazby Komerční banka u které bude až do poloviny září možné dostat se na 5,49 % s rizikovým pojoištěním resp. na 5,59 % bez něj. Akce příjemná, ale jak se říká „žádná velká vášeň“.

 

Novela zákona o spotřebitelském úvěru

Novela zákona o spotřebitelkém úvěru byla schválena vládou a směřuje k projednání v parlamentu. Bohužel z témata se stalo politikum a je hojně glosováno jak politickými představiteli, tak některými ekonomy. Bohužel téma svádí k neuvěřitelně levným a líbivým komentářům, které ovšem se skutečnou podstatou problému mají pramálo společného.

Navíc se zdá, že změna nemá podporu ani v rámci koalice. Pokud to není jen klasické politické boření sousedových báboviček, takz novely dost možná nic nebude.

Zasedání bankovní rady ČNB

Příští měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky nás čeká na konci září, konkrétně ve čtvrtek 27. 9. 2023. Úrokové sazby velmi pravděpodobně zůstanou beze změn.

Autor je místopředseda představenstva Gepard Finance.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account