hypo
Zdroj: pixabay.com

Sazby hypoték v dubnu dál rostly. Své sazby zvýšila Fio banka, Komerční banka, Creditas, Oberbank a v závěru měsíce Sberbank. Průměrná nabídková úroková sazba hypoték do 70 % LTV měřená indexem GOFI 70 vzrostla v dubnu meziměsíčně o 6 setin procentního bodu na 2,15 %.

V porovnání s loňským dubnem jsou nyní sazby hypoték sice stále ještě o 28 bazických bodů nižší, nicméně rozdíl se rychle zkracuje.

Hypotéky mezi 80 % – 90 % LTV navzdory tomu, že ČNB jejich poskytování už nijak nereguluje, jsou i nadále o zhruba půl procentní bod dražší. Průměrná nabídková sazba hypoték s LTV do 90 % (měřeno indexem GOFI 90) v dubnu vzrostla meziměsíčně o šest setin procentního bodu na 2,70 %. V meziročním srovnání jsou hypotéky do 90 % LTV o půl procentní bod levnější. Loni v dubnu je banky nabízely v průměru se sazbou 3,20 %.

Kromě nabídkových sazeb monitorujeme skrze index GOFIREAL také sazby aktuálně sjednávaných hypoték. V dubnu index meziměsíčně vzrostl o devět bazických bodů a aktuálně dosahuje hodnoty 2,16 %. Na základě vývoje indexu očekáváme, že dojde i k postupnému růstu Fincentrum Hypoindexu.

„I když sazby hypoték rostou, stále ještě je při dobré bonitě možné získat hypotéku se sazbou pod dvěma procenty. Úrokové sazby námi sjednávaných hypoték se v případě bezproblémové bonity klienta, LTV do 80 % a typicky 5leté fixaci aktuálně začínají na 1,89 % – 1,99 %. Bohužel 10leté a delší fixace už jsou nyní znatelně dražší,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

V pondělí oznámily zvýšení sazeb hned čtyři významní poskytovatelé hypoték: Ćeská spořitelna, skupina ČSOB, kam patří i Hypoteční banka, a mBank. Reakce ostatních bank na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat.

 

Zdroj: Golem Finance, banky, hypoindex.cz

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account