Upínáme k ní své zraky a rádi bychom odezírali z úst naší národní bance, jakou cestu zvolit v této giganticky nestandardní ekonomické situaci. Ale zcela jasné to pořád není. Ovšem zrovna v této situaci by bylo dobré slyšet konkrétní kroky, které má smysl právě teď přijmout a kdy (v jaký okamžik) je opět opustit.

Přiznejme si, že někteří tuší, jak onen handl zní: ČNB projde její vytoužený zákon. Když už tedy ne ve zrychleném schvalování, tak v tom řádném. A za to si stát nechá v záloze možnost, aby státní dluhopisy kupovala (mohla kupovat) centrální banka rovnou od státu. Tolik politika. A banky? Asi budou ještě trochu v šoku, protože nestihly většinou ani náznakem reagovat na snížení základní repo sazby o 0,5 %, které proběhlo před deseti dny.

Upřímně, v praxi by bankám kromě promlouvání do jejich bankovní duše pomohl nejen náznak, ale také konkrétní návod nebo návrh jednotného řešení tříměsíčního odkladu splátek úvěrů. Nyní jsou totiž bankéři zavaleni desítkami tisíc žádostí o odklad splátek a některé banky se už nechaly slyšet (např. Filip Hrubý z České spořitelny), že žádosti se budou posuzovat a prověřovat individuálně, a pokud se zjistí nesoulad, lze to klasifikovat jako úvěrový podvod, tedy trestný čin klienta. Zdá se, že odhodlání o odklad splátek zažádat se tlumí hned, jakmile zájem začal a nebude pro klienty snadné se v tom všem vyznat a vše správně a pro banku dostatečně zdokladovat. Centrální banka by mohla podobnou rétoriku korigovat.

Samozřejmě, že ČNB není politicky odpovědná, ale je to regulátor a při přísném kontrolování bank se nemůže divit, že tyto finanční instituce očekávají pomoc při koncepčním řešení nově vzniklé situace. Centrální bankéři například mohou bankám snížit proticyklickou rezervu, nebo část nechat využít právě pro tyto účely.

Také makroprudenční oddělení by ústy pana Fraita mohlo revidovat své požadavky z doporučení u hypoték. Velmi přísná nastavení nejen podílu vlastních zdrojů, ale také kritérií bonity (DSTI a DTI) byla především prevencí na dobu zbytečně rychlého růstu cen nemovitostí, ovšem tyto obavy z přehřátí trhu s nemovitostmi se nyní samy vzniklou situací ochladí. Je jisté, že nejeden klient bude potřebovat situaci vyřešit přefinancováním závazků tak, aby se nedostal do nevratných problémů. Firemní úvěry tolik svázané nejsou.

Nikdo jsme nečekali, že virus, který v České republice pravděpodobně nakazil či nakazí tisíce lidí, postihne v takových rozměrech ekonomiku pro deset milionů občanů. O to více mají být autority nohama na zemi a vysílat srozumitelné signály.

Česká národní banka a Česká bankovní asociace by měli sjednotit metodiku pro tříměsíční odložení splátek úvěrů – minimálně pro občany jako fyzické osoby, kde jsou obecné parametry podobné a přísně zákonem dané ve prospěch spotřebitele. Určitě není  cílem nikoho, aby každá banka řešila po svém poplatky a úroky tohoto „odložení“, neboli každého klienta by stejný případ „náhlé a nenadálé“ životní problematické situace stál různé náklady podle konkrétní banky, což by nebylo fér.

Viceguvernér Nidetzký v tiskové zprávě domlouvá bankám, aby v tento ‘moment pravdy’ dokázaly, že všechna jejich proklientská prohlášení nebyla jen prázdným marketingem a že banky mají být (spolu se státem) lékařem této situace za podpory ČNB. Doufejme, že se banky podpory opravdu dočkají.

Dnes, 26.března, bude mít Rada ČNB řádné zasedání. Tak jí držme palce, aby se shodla na dalších opatřeních, jejichž zavedení by mělo být rychlé a srozumitelné. Je třeba panikařící občany s úvěry uklidnit. Jen snížení základní repo sazby o dalších 0,25 % nebo 0,50 % stačit nebude.

 

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account