Růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů na sebe nenechal dlouho čekat. V říjnu se průměrná sazba vyšplhala na 3,06 procenta. Na rozdíl od úrokových sazeb v desátém měsíci mírně klesly jak počty, tak i objemy hypotečních úvěrů. V říjnu navštívilo banky kvůli hypotéce o 42 klientů méně než v předchozím měsíci, tedy 8 688. Objemy kopírují křivku počtů a klesly o 128 milionů korun. Celkové objemy v říjnu činily 14,093 miliard korun.

Mírný nárůst průměrných sazeb říjnového Fincentrum Hypoindexu byl důsledkem končících akcí největších bank. Spíše by se to však dalo nazvat jako nádech k dalším akčním nabídkám, protože v závěru roku se banky pravidelně předhání v dalších slevách, aby splnily či překonaly obchodní plány,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Úrokové sazby sice rostou, ale i tak jsou stále ještě velice nízko. Například na začátku letošního roku se sazby pohybovaly kolem 3,2 procenta. Po uplynutí fixace, ať už tříleté nebo pětileté, se nebude pravděpodobně refinancovat za podobnou sazbu. Pro srovnání v říjnu roku 2008 hodnota ukazatele Fincentrum Hypoindex činila 5,7 procenta. Před třemi lety byla fixace o něco nižší, tedy 4,42 procenta.

hypoindex_rijen2013

Metodika: Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

A co vy? Potvrzujete vývoj trhu tak, jak jej naznačuje Fincentrum Hypoindex?

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account