hypotéka
Zdroj: pixabay.com

Česká národní banka zveřejnila statistická data hypotečního trhu za měsíc říjen 2020. A že je v nich věru co číst. Objem hypotečních úvěrů za měsíc říjen 2020 dosáhl hodnoty 26,5 miliard korun a tato hodnota ustanovila nový historický rekord. O pár set milionů pokořila dokonce i tak silný měsíc, jakým byl listopad 2016.

Tedy měsíc, který bezprostředně předcházel účinnosti nového Zákona o spotřebitelském úvěru, a do kterého se z různých důvodů koncentrovala produkce hypoték na úkor následujících měsíců.

Pandemie jako ideální situace pro zadlužování?

Pokud sečteme produkci za posledních dvanáct měsíců, dostaneme se na dvanáctiměsíční objem skoro 244 miliard Kč – to je neuvěřitelný výsledek a pochybuji, že na začátku roku, když byla ekonomika poprvé umrtvena virovou epidemií, by si někdo takový výsledek tipnul. Povětšině jsme čekali mizerný rok a dostali jsme rok, který předčil všechna očekávání. Tedy pokud jde o hypotéky.

Tento vývoj se vysvětluje různě – růstem cen nemovitostí, a s tím spojenou rostoucí průměrnou hypotékou, nízkými úrokovými sazbami, uvolněním ukazatele LTV a úplným zrušením poměrových ukazatelů DTI/DSTI. Smysl dává i behaviorální přístup a hledání odpovědí v tom, že lidé měli v posledních měsících více příležitostí k úvahám ohledně pořízení vlastního bydlení. Případně, že v době tak velkých nejistot, jakými společnost letos prošla, lidé začali více tíhnout k malým ostrůvkům jistoty v podobě vlastního bytu či rodinného domu. To všechno dává smysl.

Každý slušný ekonomický analytik takových důvodů vysype z rukávu tucet. Ale z toho rukávu přece musí současně vypadnout i argumenty citelného ochlazení ekonomiky, ztráty výdělku, ohrožení podnikání, rizika růstu nezaměstnanosti a značných ekonomických rizik do budoucna. Nevím, kdo by si z ekonomického pohledu troufnul označit aktuální stav za příležitost. Možná pro některé obory. Ale ekonomika jako celek se bude prát s problémy. To nezní jako ideální situace pro zadlužování. A přece se to děje.

Jak si prostřelit vlastní nohu

Celkový výsledek trhu se skládá ze dvou složek – nových úvěrů a refinancování. Nové úvěry dosáhly skvělého výsledku, ale ne nejlepšího. O to více vyčnívá objem refinancovaných úvěrů. Ten dosáhl 5,8 mld. Kč, a to je zatím nevídané číslo. Dosavadní nejlepší výsledek z listopadu 2016 činil 4,8 mld.

Průměrný objem refinancování se v posledních letech pohyboval kolem 2,5 – 3 miliard Kč. Říjen 2020 je tedy zhruba dvojnásobkem oproti běžnému stavu.

Obávám se, že vysvětlení zní jednoduše: účelně vynaložené náklady, aneb jak si prostřelit vlastní nohu. Docela rád bych se mýlil. Ale myslím, že se nemýlím. Říkám měsíce, že se to může rozjet a myslím, že tohle je ono. A pokud to teď bude pokračovat tempem, jaké jsme viděli v září a říjnu, pak nás čekají zajímavé časy.

Postavit složitější hypotéku může být vyšší dívčí a vyžaduje skutečného odborníka. Zrefinancovat ji po půl roce o 40 bps níže umí každej strejc a tetka, kteří zrovna na šestý pokus složili odbornou zkoušku a umí používat telefon. Ke škodě všech zúčastněných – banky, původního zprostředkovatele a v konečném důsledku i klienta.

 

Autor je místopředsedou představenstva společnosti Gepard Finance.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account