COVID-19 hypoteční trh
Zdroj: Pixabay.com

Koronavirus ovlivnil všechny oblasti života. Dotkl se i hypotečního trhu. Jak? Na konferenci Hypotéka 2020 zhodnotil dopad COVID-19 na hypoteční trh Jiří Feix, generální ředitel Hypoteční banky.

Hypoteční trh roste, jako by koronavirus ani nebyl. Dokonce ani v dubnu a květnu nedošlo k zásadnímu výpadku, ale jen k mírnému poklesu, navíc i tak byl meziročně objem poskytnutých hypoték vyšší než v roce 2019. V červnu a červenci pak objem poskytnutých hypoték vylétl rekordně vysoko. Zřejmě si lidé řekli, že když už musí být doma, tak ať jsou doma ve svém.

Celkově meziročně trh financování bydlení roste o více než 30 %. Podle odhadu Hypoexpertu bude mít jen hypoteční trh objem v roce 2020 přibližně 215 mld. Kč. „Spíš se domnívám, že to bude vyšší než tento odhad,“ uvedl Jiří Feix. Navíc dochází ke konsolidaci trhu a velcí hráči opět získávají vyšší tržní podíl.

Úrokové sazby na začátku roku zaznamenávaly obrat k růstu a vytvářely tlak na marže bank. V tomto COVID-19 podle Jiřího Feixe pomohl, protože v březnu došlo k poklesu sazeb na mezibankovním trhu, což bankám ulevilo a mohly nejen navýšit marže, ale dokonce i snížit hypoteční sazby.

Tip: Úrokové sazby hypoték klesly… propadnou ještě hlouběji?

Na realitním trhu se koronavirus také zatím neprojevil. Ceny residenčních nemovitostí v 1. pololetí roku stále rostly nezvolněným tempem. „Pravděpodobně toto tempo růstu v nejbližších měsících poklesne. Ale jestli ceny nemovitostí budou dál růst mírným tempem, nebo ochladne poptávka a dojde i k poklesu cen, to ještě nevíme. Nečekal bych ale žádný šok,“ řekl Jiří Feix. Do hry může přispět i sekundární nabídka na realitním trhu, kdy se budou prodávat např. nemovitosti lidí ve finančních potížích.

Rizikem nejen hypotečního trhu v rámci opatření proti snížení dopadů koronaviru jsou odklady splátek úvěrů. O ně požádalo celkem 397 tisíc klientů a schváleno bylo 357 tisíc z nich. Odmítnuto tak bylo přibližně 10 % žádostí, přičemž hlavním důvodem odmítnutí byly potíže se splácením ještě před začátkem koronakrize. Největší podíl dle počtu odložených úvěrů mají spotřební úvěry (65 %), ovšem čtvrtinu (26 %) tvoří hypotéky, které ale zaujímají největší objem odložených úvěrů. Zbývající část odložených splátek činí firemní úvěry (6 %) a nezařazené (3 %).

Po prvním tříměsíčním odkladu splátek ke katastrofickým scénářům nedošlo. Klienti začali splácet bez problémů. Přibližně 10 % ale požádalo o odklad splátek až do října, což může naznačovat něco o jejich finanční situaci. „Nečekám ale nic dramatického,“ uklidnil Jiří Feix s tím, že banky již vytvořily rezervy, které budou více než dostatečné.

Tip: Požádali jste o odklad splátek? Banky vám to spočítají…

Dalším stále palčivým problémem jsou předčasné splátky hypoték. Před rokem a půl Česká národní banka (ČNB) vydala svůj striktní výklad účelně vynaložených nákladů. Oproti očekávání ale nedošlo ke sjednocení praktik na trhu. Naopak, některé banky při mimořádném splacení hypotéky v průběhu fixace úrokové sazby klientovi neúčtují nic, jiné účtují něco – a každá účtuje něco jiného. „Je potřeba udělat konečné řešení, jinak to nedopadne dobře pro nikoho, ani pro klienty,“ varoval Jiří Feix. Mimořádná splátka hypotéky není něco, co by podle něj zapadalo do oblasti ochrany spotřebitele, kromě určitých životních situací, na které nicméně již myslí zákon.

V současnosti to vypadá, že fixace úrokové sazby funguje jen jednostranně, pokud se to klientovi hodí. To se může obrátit proti němu. Banky mohou přestat nabízet dlouhodobé fixace úrokové sazby. Řešení je ale již na dohled. Česká bankovní asociace (ČBA) spolu s Vysokou školou ekonomickou v Praze (VŠE) navrhla jednotný způsob výpočtu nákladů, banky tento výpočet podporují a ČNB je podle Feixe s tímto výpočtem v zásadě „OK“. Definici účelně vynaložených nákladů je potřeba vyřešit v zákoně.

Co bude dál?

V současnosti se tedy koronavirus na hypotečním trhu příliš neprojevil. Příští rok to ale již může být jinak. Podle Jiřího Feixe objemy úvěrů na bydlení v příštím roce nejspíš klesnou, mimo jiné z důvodu negativního vývoje ekonomiky. Naopak úrokové sazby hypoték budou spíše růst. Již nyní banky vnímají opětovný tlak na marže. Ceny nemovitostí významně nepoklesnou, což je pro banky spíše pozitivní.

Odklady splátek úvěrů přináší vysoké riziko stejně jako otázka předčasné splátky hypotéky.

Podělte se o svůj názor na refinancování hypoték v průběhu fixace a účelně vynaložené náklady ve velkém průzkumu Poradci-sobě.cz a EMAdata.cz.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account