Podle mladých Čechů, kteří uvažují o pořízení vlastního bydlení, je tím nejvhodnějším časem k jeho pořízení manželství nebo vážný vztah. Vyplývá to z průzkumu Hypoteční banky, kde toto tvrzení podpořila téměř polovina respondentů (45 %). Významnou roli při výběru nemovitosti hraje údajně lokalita.

{+}

Pokud mladí lidé financují nemovitost hypotékou, pak si vybírají tu nejlepší nabídku na trhu.

Průzkum Hypoteční banky se zaměřil na názory mladých lidí do 35 let na vlastní bydlení.

V průzkumu se Hypoteční banka dotazovala dvou skupin mladých lidí: těch, kteří vlastní bydlení teprve plánují (ve výsledcích uvedeno jako uvažované důvody) a těch, kteří si jej už pořídili a hypotéku splácejí (ve výsledcích uvedeno jako reálné důvody).

Důvody pro vlastní bydlení

Kromě manželství nebo vážného vztahu (45 %) jsou dalšími důvody k uvažovanému vlastnímu bydlení výhodná situace na trhu nemovitostí, konec studia a následný nástup do nového zaměstnání,nebo narození dítěte.Praxe však ukazuje, že důvody, které reálně vedou mladé Čechy k pořízení vlastního bydlení, se mírně odlišují od toho, co původně zamýšleli. Rozhodující je společný život s partnerem (60 %)druhým nejdůležitějším faktorem je pak osamostatnění se od rodičů (35%). Veliký názorový posun je patrný i u narození dítěte, tento důvod ve skutečnosti motivoval až 18% z těch, kteří si bydlení již pořídili.

Kritéria pro výběr nemovitosti

Průzkum Hypoteční banky mimo jiné ukázal, podle čeho si mladí v současnosti vybírají vlastní byt nebo rodinný domek. Hlavním zvažovaným důvodem je poloha nemovitosti. Hledí zejména na blízkost práce (43%) a pro páry s dětmi je poměrně důležitá dostupnost školy, nebo školky. Svou roli samozřejmě hraje i vysněná lokalita.„Lidé jsou ale v tomto směru postupně racionálnější. Když jsme se na ten samý dotaz ptali v loňském roce, vysněnou lokalitu hledala téměř čtvrtina mladých, dnes to není ani desetina,“říká Bohdan Suchánek, ředitel marketingové komunikace Hypoteční banky.

Finance pro bydlení

Když pak mladí lidé hledají zdroje pro financování bydlení, nejčastěji se spoléhají právě na hypoteční úvěry a vlastní úspory. Téměř sedm z deseti mladých lidí do 35 let, kteří hledají vlastní bydlení, jej chce financovat alespoň z části právě hypotečním úvěrem (68 %). Vlastní úspory pak má a chce je použít více než polovina (58 %). Naopak obrátit se na rodiče o pomoc plánuje jen 22% dotázaných.„Až sedmdesát procent lidí pak při výběru banky zvažuje aktuální podmínky na hypotečním trhu. Tento podíl narostl za poslední rok o 10 procentních bodů. Lidé tedy již dávno nejdou jen do vlastní banky, ale ptají se, pečlivě studují nabídky jednotlivých bank a podle nich si pak vybírají,“dodává Bohdan Suchánek. „Z výsledků letošního hypotečního trhu vidíme, že třetina zájemců o bydlení si nakonec vybere právě Hypoteční banku a to nás velmi těší.“

Průzkum Mladí a bydlení zpracovala exkluzivně pro Hypoteční banku společnost NMS Market Research. Průzkumu, který byl dvoukolový a skončil ve druhé polovině letošního roku, se zúčastnilo celkem 1 048 respondentů ze všech krajů České republiky ve věku od 18 do 35 let.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account