Rok 2010 byl pro hypoteční trh v České republice náročný, ale zároveň i úspěšný. Vyplývá to alespoň z komentáře, který k výsledkům českého hypotečního trhu v roce 2010 prezentovaným Ministerstvem pro místní rozvoj vydala Hypoteční banka. Pro ni samotnou šlo údajně o rok zlomový.

{+}

„Po dlouhé době se opět (podle dat MMR) stala bankou s největším celkovým objemem poskytnutých hypotečních úvěrů. Co se týká trhu jako celku, více než desetiprocentní růst o něco předčil naše očekávání ze začátku tohoto ledna, ale naše odhady potvrdil. S objemem přesahujícím 84 miliard Kč jde o čtvrtý nejlepší rok v historii českých hypotečních úvěrů. Růst je přitom založen na zdravém vývoji ekonomiky, protože byl tažen zejména novou produkcí, což je pozitivní pro celý trh. Zároveň se ze současného vývoje dá odhadovat, že žádná velká překvapení nemůžeme za stávajících podmínek na hypotečním trhu očekávat,“ uvedl Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky k nejčerstvějším datům Ministerstva pro místní rozvoj.

Další zajímavá data k hypotečnímu trhu v roce 2010:

 • Objem nových úvěrů v celé ČR v roce 2010 dle dat Ministerstva pro místní rozvoj dosáhl 84,8 mld. Kč, jedná se o téměř 15 % růst objemu oproti roku 2009.
 • Nejvíc hypotečních úvěrů co do objemu bylo v roce 2010 dle dat Ministerstva pro místní rozvoj poskytnuto v Praze a Středočeském kraji (33,93 mld. Kč), druhým největším regionem je Jihomoravský kraj (8,7 mld. Kč) a třetím v pořadí je Moravskoslezský kraj (6,49 mld. Kč)
 • Největší meziroční nárůst v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů byl dle dat Ministerstva pro místní rozvoj v Moravskoslezském kraji (23,3 %), těsně následovaný Jihočeským krajem (22,9 %)
 • Hypoteční banka poskytla v roce 2010 více než 16 000 hypotečních úvěrů v celkovém objemu      27 mld. Kč. Hypoteční banka si tak udržela pozici jedničky na trhu nových hypotečních úvěrů          s tržním podílem na úrovni 32 %.
 • Hypoteční banka si drží pozici lídra trhu ve všech regionech
 • Nejvyšší tržní podíl ze všech regionů zaznamenala Hypoteční banka v Královéhradeckém kraji (49,1 %)

Praha a Středočeský kraj:

 • Celkový objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů za rok 2010: 33,93 mld. Kč
 • Meziroční změna: 14,4 %
 • Ve 4Q 2010 byly poskytnuty úvěry v celkovém objemu 9,99 mld. Kč, což představuje 38,5% růst oproti 4Q 2009
 • Tržní podíl Hypoteční banky: 26,6 %
 • Praha a Středočeský kraj jsou regionem s největším objemem hypotečních úvěrů v České republice


1 komentář
 1. Michal Mička 13 roky

  Spolupráci s Hypoteční bankou hodnotím velice pozitivně, dokáží se velice dobře přizpůsobit. Řeším zde komplikovanější případy.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account