Úvahy o výrazném snížení podpory stavebního spoření zveřejnil Miroslav Kalousek, ještě jako kandidát na post ministra financí. To, že se jeho návrh nesetkal s pochopením, asi nikoho nepřekvapí. Co však překvapit může, je jeho další návrh – zrušit daňové zvýhodnění hypoték.

{+}

Ministr financí by podle Lidových novin rád zrušil daňové zvýhodnění hypoték. Změnu by chtěl prosadit v rámci novelizace zákona o dani z příjmů. Ten by mohl začít platit za 2 roky.

Podle něj se toto opatření na bytové výstavbě a obchodu s  byty neprojeví. Řekl to v rozhovoru v deníku Právo.

„Myslím, že to bude složitá diskuse, ale chci ji alespoň podstoupit,“ řekl údajně Kalousek. Podle jeho názoru prý není důvod, proč by lidé s nízkými příjmy, kteří na hypotéky nikdy nedosáhnou, měli připlácet na hypotéky osob se středními a vysokými příjmy.

Uznal však, že návrh prezentuje jeho vlastní názor a není součástí koaliční dohody. Proto se prý nebude příliš zlobit, když neprojde. Ostatně ČSSD jej odmítá – prostřednictvím svého statutárního místopředsedy Bohuslava Sobotky – už teď.

S návrhem na zrušení odečtu úroků z hypotečních úvěrů od daňového základu, díky němuž majitelé hypoték dosud platí nižší daně, už před časem přišlo Ministerstvo pro místní rozvoj. S pochopením politiků se však nesetkalo. Paradoxně byl jedním z těch, kteří před podobnými opatřeními v oblasti podpory bydlení varovali, i sám Kalousek.

Mimochodem, snížení státní podpory stavebního spoření prostřednictvím jednorázové srážkové daně už vláda potvrdila.

Co si Vy myslíte o podobných úsporných opatřeních? Má Miroslav Kalousek pravdu, nebo pouze hledá zástupná řešení? Jaká opatření byste navrhli Vy?Komentářů: 2
 1. Pavel Dvořák 14 roky

  Myslím si že je to rozumný návrh. Pořízení bydlení je ve své podstatě stejné nabytí majetku jako koupě auta, televize, nebo varné konvice. Výsledkem je, že něco vlastním. Proč právě u hypotéky mít daňové výhody? Bez nich by si snad byt či dům nikdo nekoupil?

 2. Jan Maňák 14 roky

  Osobně s tímto návrhem nesouhlasím. Bydlení je významná složka nákladů, obvzláště v důchodu. Náklady na nájemní bydlení za 15 – 20let budou možná převyšovat průměrný státní starobní důchod. Pořídit si vlastní bydlení je výraz odpovědnosti vůči vlastní situaci v penzi.

  Podpora vlastního bydlení je potom důležitý komponent řešení důchodové situace obyvatelstva. Dávat všem plátcům daně z příjmu slevu na bydlení paušálně mi přijde obdobné, jako navýšit nezdanitelnou část příjmu. Ušetřená daň se spotřebuje a důchod nikomu nevyřeší.

  Jakkoliv úsporné kroky koalice v globálu vítám, v tomto si myslím, že Kalousek ustřelil.

  Připouštím konflikt zájmu, sám mám hypotéku a úroky mi snižují základ DPFO.

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account