Snadnější přístup k hypotékám než ostatní žadatelé by mohli získat mladí Češi do 36 let. Na pořízení vlastního bydlení by si mohli půjčit až sto procent hodnoty nemovitosti a stačily by jim k tomu nižší příjmy. Vyplývá z návrhu novely zákona o ČNB, který Ministerstvo financí koncem minulého týdne poslalo vládě, píšou pondělní Hospodářské noviny (HN).

A rozhodně se nejedná o marginální skupinu žadatelů. Přibližně polovinu ze všech žádostí o hypoteční úvěr podají lidé mladší 36 let. Když zohledníme podmínku, že všichni žadatelé zúčastnění v úvěru musí být mladší 36 let, návrh zákona se dotýká více než 40 % trhu.

“Je třeba upozornit, že fakt, že by zákon umožnil schvalovat 100% LTV pro lidi do 36 let ještě neznamená,  že by každý mladý splňující limit věku automaticky 100% hypotéku dostal,” řekl webu Poradci-sobě.cz generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix.  “Tento návrh by mohl mylně vzbudit neopodstatněná očekávání u žadatelů o hypotéku.“

Jak je nutné prosadit zákon

Ministerstvo financí předložilo  v minulém týdnu vládě návrh zákona, kterým se mění zákon č. 6/1993 Sb., o České národní bance. V současné době ČNB reguluje poskytování hypotečních úvěrů prostřednictvím tzv. doporučení; má však snahu, aby pravidla této regulace byla zakotvena v zákonu. Nejedná se o první pokus – ten ČNB učinila již v roce 2017, ovšem tento pokus byl neúspěšný.

Nyní přichází Ministerstvo financí s návrhem novým – z pohledu hypotečních úvěrů obsahově prakticky stejným, s jednou významnou odlišností – v návrhu zákona je zakotveno zmírnění pravidel pro žadatele mladší 36 let, kteří budou chtít hypotéku na pořízení bydlení.

U těchto žadatelů by horní hranice jednotlivých ukazatelů byly posunuty o něco výše než pro ostatní žadatele, a to konkrétně u ukazatele LTV o 10 procentních bodů, u DSTI o 5 procentních bodů a u DTI o jednonásobek ročních příjmů.

„Nová podoba návrhu je lepší, než byl návrh původní,” konstatuje Jiří Feix. “Je to ale snaha, jak řešit zablokovanou situaci a dosáhnout toho, aby bylo toto znění průchodnější pro ty, kteří ho podporují. Z našeho pohledu by však stále bylo nejlepší, kdyby zákon žádná konkrétní omezení pro poskytování hypoték nestanovoval.”

Změna pravidel jako kompromis

Evidentně se tedy  jedná o krok, který má dopomoci ke schválení návrhu zákona. S tímto  navrženým článkem ČNB nebude čelit námitkám, že výrazně omezuje trh s bydlením, a to především mladým rodinám. Není úkolem centrální banky řešit bytovou politiku a proto nemá žádný důvod takové zmírnění pravidel navrhovat – zjevně se tedy jedná o jistý kompromis.

S tím souhlasí také David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance: “Vzhledem k tomu, že se zjevně jedná o kompromisní návrh, je asi zbytečné hledat v něm nějakou zásadní logiku. Argument „omezování dostupnosti bydlení mladým rodinám“ je do jisté míry vyřešen a uvažovat, zda se uvolnění pravidel nemělo týkat pouze osob do 28 let, nebo naopak osob až do 45 let, je bezpředmětné.” Ostatně i sama mluvčí ČNB Markéta Fišerová se netají tím, že hranice 36 let je stanovena stejně jako v případě úvěrů na bydlení pro mladé v rámci Státního fondu rozvoje bydlení.

Nesystémový krok, ale děkujeme

“Mladí žadatelé jsou specifickou skupinou s nižšími příjmy a úsporami, které jim však většinou v následujících letech vzrostou. Proto jsme jim v návrhu úvěrové ukazatele zmírnili,” uvedla Anna Fuksová z tiskového oddělení ministerstva.

“Je pravdou, že potřeba vlastního bydlení je v době, kdy lidé vstupují do manželství a zakládají rodiny, zcela jistě nejpalčivější,” konstatuje David Eim a dodává: “I když se tedy nejedná o systémový krok, buďme za něj rádi. Přestože tváří v tvář aktuálnímu meziročnímu propadu objemu hypoték bychom raději viděli alespoň částečné rozvolnění podmínek na celém trhu.”

Návrh musí schválit vláda a obě komory  Parlamentu, jeho účinnost nastane první den následujícího měsíce po zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Zdroj: Poradci-sobě.cz, Hospodářské noviny

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account