Odklad splátek úvěrů už naplno běží a banky dosud obdržely kolem 200 000 žádostí. Řada dlužníků ale čekala, až Senát posvětí a prezident podepíše tzv. úvěrové moratorium. Tříměsíční nebo šestiměsíční odklad splátek mohou využít občané, živnostníci i firmy. Některé otázky kolem moratoria ale dosud nebyly zodpovězeny, nebo pouze okrajově. O rozhovor jsme proto požádali Vladimíra Vojtíška, člena představenstva a vrchního ředitele pro rizika a finance Hypoteční banky.

Odklad splátek úvěrů jste klientům již umožnili, kolik máte nyní těchto žádostí od klientů?

Celkem evidujeme přes 12 000 žádostí o náš odklad splátek hypotečních úvěrů.

Klient musí prohlásit, že žádá o odklad splátek z důvodu koronaviru a banka tuto skutečnost nyní nebude nijak zkoumat. Co by pro klienty mohlo znamenat, kdyby jejich prohlášení nebylo pravdivé?

Uvedení banky v omyl v rámci úvěru může být považováno za podvod.

Za jakých okolností byste toto jako banka mohli v budoucnu prověřovat? A byly by to spíše jednotlivci nebo náhodně vybrané skupiny klientů?

Specifické prověřování za účelem zjištění reálnosti prohlášení neplánujeme. Tématem se můžeme zabývat v souvislosti s dalšími požadavky klientů, například pokud z nějakého důvodu úvěr skončí v procesu vymáhání.

Jak se moratorium na splácení úvěrů podle vašich odhadů projeví v hospodářských výsledcích banky za rok 2020?

Předpoklady finančních výsledků nekomentujeme. KBC je kótována na burze a takové informace mohou být kurzotvorné.

Hodně diskusí je nyní na téma, jakou částku klient v důsledku moratoria vlastně ve skutečnosti přeplatí bance na úrocích. Můžete to uvést na příkladu dvoumilionové hypotéky a dvacetileté splatnosti s tím, že by klient nevyužil mimořádnou splátku úvěru v době splácení? 

Pokud klient odloží splátky o tři měsíce z důvodu COVID-19, zmínil bych modelový příklad odkladu splátek s těmito parametry a přeplatkem úvěru:

– aktuální zůstatek (zbývá k doplacení):  2.000.000 Kč,

– pevná výpůjční úroková sazba: 1,99 % p. a.,

– měsíční splátka: 10.074,10 Kč,

– úroky po zbytek úvěru: 437.790,60 Kč,

– počet splátek po zbytek úvěru: 244,

– celková částka k doplacení včetně úroku: 2.437.790,60 Kč,

– poslední splátka úvěru: 20/07/2040.

Z tohoto modelového příkladu plyne, že při odkladu splátek o 3 měsíce se celková doba trvání úvěru o tuto dobu prodlouží. Klient díky tomuto přeplatí 9.950,40 Kč.

Přerušení splácení úvěru podle ministryně Schillerové nebude znamenat pro klienta negativní zápis v bankovním registru. Znamená to, že banka nebude posílat žádný záznam těchto klientských požadavků do bankovního registru? Ani informaci o prodloužení splatnosti?

Konkrétní podoba reportingu do BRKI a dalších registrů je zatím v přípravě. Zákon reporting nezakazuje, pouze vyžaduje, aby odklad byl doplněn informací (příznakem), že se jedná o využití ochranné doby podle zákona. Při posuzování rizika splacení dluhu se pak k tomuto příznaku nepřihlíží.

Děkuji vám za rozhovor.

 0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account