Měšec.cz detailněji analyzoval nabídku UniCredit Bank, která nabízí hypotéku se sazbou pod 4%. Do jaké míry je billboardová nabídka úroku 3,93 % opravdu revoluční? Vždyť konkurence startuje nad hranicí 4,5 %!  O háček však nejde. Při sjednání dalších produktů může být úrok dokonce ještě nižší. Ovšem sazba se může kdykoliv změnit.

O absolutní novinku nejde

Úrok nabízený UniCredit Bank je totiž odvozený od aktuálních tržních mezibankovních úrokových sazeb. A rozhodující PRIBOR je na rekordně nízké úrovni (1,22 %). Sazba odvozená od PRIBORu však na hypotečním trhu není žádnou novinkou. Variabilní úrok totiž podle webu Měšec.cz nabízí Hypoteční banka, mBank, Oberbank a Raiffeisenbank.

UniCredit Bank odvozuje svou úrokovou sazbu od sazby PRIBOR, ke které připočítá svou marži. Výsledkem je sazba 3,93 %, která je podporována reklamní kampaní. Marže banky je po dobu hypotéky konstatní, ovšem PRIBOR se může pochopitelně měnit. A experti by vsadili řádově v horizontu měsíců spíše na růst této sazby.

“Převratnou hypotéku” lze 4x ročně mimořádně splatit. Ovšem za takovou splátku klient zaplatí 1 % ze splácené částky. Zatímco u fixní hypotéky může klient po skončení fixace splatit úvěr přirozeně zdarma, u Převratné hypotéky je nutno za splátku zaplatit vždy. Ostatní poplatky jsou shodné s klasickou hypotékou.

Výborný marketing

Převratná hypotéka UniCredit Bank není na rozdíl od konkurence k přehlédnutí, zatímco například sazby Oberbank začínají dokonce na úrovni 3,73 % a mediálně vidět nejsou. Podle webu Měšec.cz se klienti předčasného splacení nebo přechodu na fixní hypotéku nemusí bát. Ještě pár měsíců mohou podle dostupných prognóz klienti na nízkých sazbách PRIBOR vydělávat…

Zdroj: Měšec.cz

Jaký je Váš názor na Převratnou hyotéku? Doporučili byste Vašim klientům hypotéku s variabilní úrokovou sazbou? Proč?


komentáře 2
 1. Jan Maňák 10 roky

  Myslím, že to není špatný instrument, minimálně dává poradci a klientovi širší škálu možností. Sám mám hypotéku s obdobnou konstrukcí, v současnosti mimořádně levnou (protože jsem ji získal ještě před vypuknutím krize, pohybuju se cca o procentní bod pod marketovanou sazbou Unicreditu).

  Myslím, že v letošním roce není takovou hypotékou co zkazit. Inflační tlaky v ČR i v Eurozoně jsou velmi nízké, PRIBOR může jít v krátkém horizontu dolů, najhoru půjde asi naž napřesrok.

  Devizový kurz korunÿ se pohybuje na velmi pevných úrovních a inflace má tendenci s cca 12 měsíčním zpožděním kurz kopírovat, takže i kdyby globální inflační tlaky ve zbytku roku rostly, dozvuky posílení CZK je budou tlumit.

  Jen upozorňuji poradce, že dlouhé sazby obvykle reagují s předstihem a v době, kdy začne růst PRIBOR a následně i sazba ČNB, bývá na přestup do fixní sazby často pozdě.

  Dalším rizikovým faktorem mohou být volby, pokud bankovní rada ČNB usoudí, že výsledek voleb přináší rizika pro rozpočtovou disciplínu veřejných financí, mohou preventivně začít utahovat měnovou politku (= zvyšovat sazby) i v období nízké inflace a pomalého růstu.

  Ale základní reposazba je dnes 1%. Pokud je sazba “převratné hypotéky” nastavena cca o procento níže, než odpovídající delší fixing, musí sazba ČNB vyletět o další procento nahoru, tedy na dvojnásobek dnešní hodnoty, aby byly obě hypotéky stejně drahé. To nevidím v nejbližších 12 měsících jako příliš pravděpodobné.

  1

  0
 2. Určitě jde o výbornou záležitost. Škoda jen, že je poplatek za mimořádnou splátku. Doved bych si představit, že každý měsíc budu platit třeba 10000, abych nemusel každý měsíc platit jinou částku a věděl tak o zatížení svého rozpočtu, a když by byl úrok nízko, aby byla splátka např jen 8000,-, tak by ty 2000,- šli na snížení jistiny.

  1

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account