Procenta - úrok
Zdroj: Pixabay.com

Ceny nemovitostí v Česku klesají momentálně jen kosmeticky. Zatímco v nabídkových cenách, tedy v částkách, za které prodávající své nemovitosti nabízejí, se pokles prakticky zastavil, v reálných cenách, za které se nemovitost prodá, se dají stále vyjednávat slušné slevy. Silná pozice kupujících ale nevydrží navěky – v příštím roce se síly kupců a prodejců začnou vyrovnávat. Co je příčinou?

I když celková nabídka nemovitostí v ČR je o poznání nižší než před deseti lety, je na trhu stále dostatek zajímavých příležitostí, ze kterých mohou aktivní kupci vybírat a jednat o výhodnější ceně. Týká se to především energeticky náročnějších nemovitostí, kde může jít o slevy i v řádech desítek procent. Také novostavby či zrekonstruované a energeticky šetrné nemovitosti lze získat se slevou, byť bývá nižší než u předchozího typu nemovitostí.

Čas se ale kupcům krátí, a to zejména u kvalitních typů nemovitostí. Zájemci o koupi před sebou mají podle našich odhadů přibližně půl roku, kdy mohou těžit ze situace na trhu, kdy vlivem vyšších úrokových sazeb v posledních dvou letech poklesla po nemovitostech poptávka. Hypoteční sazby nicméně pozvolna klesají a znatelnější pokles můžeme očekávat už v prvním čtvrtletí roku 2024.

Na přelomu roku předpokládáme snižování sazeb ze strany centrálních bankéřů, byť zpočátku půjde velmi pravděpodobně o snížení jen 0,25 %. Výraznější pokles by byl překvapivý, protože ČNB deklaruje svou ambici pomocí sazeb přitlačit inflaci zpět k úrovni dvou procent a nenechat ji odrazit se zpět.

Už nyní ale vidíme, že poptávka po nemovitostech začíná pomalu ožívat. Přispěly k tomu od července jednoznačně deaktivace limitu DSTI a také zajímavější akce bank. Hypotéka se tak dá dnes pořídit se sazbou téměř o procento nižší než před rokem a u nejlepších nabídek se sazba výrazně přiblížila pěti procentům.

Jakmile ruku v ruce s poklesem úrokových sazeb příští rok klesnou úroky hypoték pod 5 %, dojde k prolomení psychologické hranice i u těch, kteří nákup nemovitosti s pomocí úvěru v posledních letech odkládali. Na trh přijdou noví zájemci a pozice kupujícího začne pomalu slábnout. Prodávající budou opět více sázet na růst cen a jejich ochota jednat o slevách znatelně ochladne.

Co si z této rovnice odnést, pokud nyní zvažuji nákup nemovitosti nebo jsem ho v posledních letech odkládal?

  • Plošné snižování cen nemovitostí vidíme jako málo pravděpodobné. Na ceně nebudou ztrácet především kvalitní nemovitosti postavené v úsporném energetickém standardu s vysokou užitnou hodnotou a dobrou lokalitou.

  • Charakteristikou současné situace je, že individuálně se dá stále vyjednat zajímavá sleva, třeba když majitel spěchá na prodej.

  • Klíčem k úspěchu je aktivní vyhledávání nemovitostí i jednání s majiteli. Ideální je mít v hledáčku více nemovitostí.

  • Teď lze nákup nemovitosti řešit bez tlaku, kdy za kupujícím nestojí řada dalších zájemců. Lze vyjednávat a mít časový komfort – nákup přeci jen trvá minimálně několik týdnů a v praxi jde spíše o měsíce.

  • V příštím roce lze očekávat při prolomení pětiprocentní psychologické hranice na úrocích z hypoték, že poroste počet zájemců o koupi nemovitosti. Pozice kupujících oslabí.

  • Hypoteční sazby jsou nyní sice dražší, ale v následujících letech půjdou dolů a úrok není navždy „tesaný do kamene“. Jde o finanční produkt, který v čase můžu řešit a získat lepší sazbu.

Sečteno, podtrženo, když koupím nemovitost uspokojivě nyní a podaří se mi vyjednat slevu, je to lepší varianta než kupovat pod tlakem dražší nemovitost s o něco nižší úrokovou sazbou.

Ostatně, razantní propad úrokových sazeb hypoték ani nečekáme a byla by škoda si kvůli tomu nechat ujít příležitost k výhodnému nákupu. Reálně očekáváme v příštím roce pokles sazeb pod 5 %, ale po většinu roku budou hypotéky výrazně nad 4 % a úspora z „čekání na pokles sazeb“ nemá tak zásadní přidanou hodnotu. Mnohem větší efekt můžu docílit nyní na straně nákupu nemovitosti.

Autor je hypoteční expert Broker Trustu.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account