byt
Zdroj: pixabay.com

Bankovní rada ČNB na svém včerejším jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 75 bazických bodů na 1,50 %. Důvodem je především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyři procenta. Promítne se toto zvýšení do sazeb hypoték?

Naposledy bankovní rada zvýšila základní sazbu jedním krokem o více než 0,25 procentního bodu v roce 1997. Zvýšení o 0,75 % je tedy jasný signál pro trh, že ČNB se nehodlá smířit s růstem inflace a sazby bude dál utahovat. Do konce roku by podle ekonomů mohla základní úroková sazba stoupnout až na dvě procenta.

Tip: Poslechněte si komentář “ČNB překvapila. Zdražila hypotéky více než se čekalo“.

Jak se promítají sazby ČNB v sazbách hypoték?

Nepřímo. Sazby ČNB ovlivňují spíše cenu krátkých peněz. Cena dlouhých peněz, tedy i cena zdrojů, z kterých financují banky své úvěry poskytované na delší období – typicky hypoték – odrážejí spíše očekávanou míru inflace v delším  horizontu 3, 5 nebo 10 let.

Přičemž velký vliv zde má i vývoj úrokových sazeb na zahraničních trzích a nastavení sazeb hlavních centrálních bank. Nicméně pokud se podíváme na dlouhodobý vývoj těchto sazeb, je vidět mezi sazbami ČNB, mezibankovními sazbami (v grafu reprezentovány vývojem ceny 5letého swapu) a sazbami hypoték zřetelná propojenost. Sazby ČNB přinejmenším ukazují budoucí trendy vývoje komerčních úrokových sazeb.

V grafu je například vidět, že ačkoliv ČNB držela od loňského jara do letošního léta repo sazbu na 0,25 %, mezibankovní sazby začaly loni v létě růst a tento růst se doposud nezastavil. Se zpožděním se pak toto zvyšování cen zdrojů začalo propisovat i do cen hypoték. Zpočátku pomalu, protože banky netušily, co pandemie covidu udělá s poptávkou po hypotékách. Poté, co poptávka výrazně akcelerovala, začaly rychle růst i sazby hypoték.

Jak se nyní budou vyvíjet sazby hypoték?

„Růst sazeb ČNB a navíc očekávané další zvyšování je pro trh jasným signálem posílení trendu růstu sazeb. Toto rozhodnutí se s velkou pravděpodobností propíše do úrokových sazeb krátkodobých úvěrů, ale na druhou stranu i úročení spořících účtů. V případě hypoték se bude jednat o nepřímý efekt, kdy banky k růstu sazeb velmi silně tlačí rostoucí cena zdrojů a zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB bude pro banky vítaným, dobře komunikovatelným, odůvodněním zdražování hypoték,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel Golem Finance.

„Průměr nabídkových úrokových sazeb je nyní dle našeho indexu GOFI70 na 2,77 %. Při současném trendu očekáváme, že index do konce roku dosáhne 3procentní hladiny a s určitým zpožděním, daným dobou schvalování úvěrů se na tuto hranici dotáhnou i průměrné úrokové sazby reálně sjednávaných hypoték. Medián aktuálně sjednávaných hypoték pohybuje kolem 2,5 procent a i tento ukazatel nyní velmi rychle roste,“ říká Libor Vojta Ostatek.

 

Zdroj: Golem Finance, ČNB, Patria.cz, hypoindex.cz

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account