Dům v rukách - realitní trh - hypotéky
Zdroj: Pixabay.com

Podle ČBA Hypomonitoru vzrostl objem poskytnutých hypoték v říjnu meziročně o 123 %, oproti zářijovému nárůstu 90 %. Říjen sice z hlediska objemů nových hypoték bývá každoročně o něco silnější než září, ale i tak – třetinový skok? A kvůli čemu – třem setinám procenta na průměrné úrokové sazbě?

 

Lidé, kteří si teď berou hypotéky, nechtějí čekat. Vědí, že lepší sazbu nevyčekají. A je jich stále více, jak se blíží okamžik, kdy ČNB po více než roce sníží základní úrokovou sazbu. Jakmile se to stane a rychleji začnou klesat i hypoteční sazby, objeví se další zájemci o koupi vlastního bydlení. A co asi udělá majitel kvalitního bytu, když se mu na prohlídku najednou nepřihlásí pět lidí, ale deset? Zvedne cenu – ne dramaticky, stále chce prodat, ale ono každých sto tisíc je poznat. A při deseti zájemcích už si může s klidem dovolit v rámci vyjednávání využít tu okřídlenou frázi: „Prodám za nejvyšší nabídku.“

A já proto opakuji – lepší sazbu nevyčekáte. Delší čekání totiž bude vykoupeno prořídlou nabídkou – za stejnou cenu budete muset do horších čtvrtí nebo si připlatit. Pokud byste opravdu hodně chtěli a byli smířeni s prořídlou nabídkou, dá se odhadnout sazba, pod kterou už je jakýkoli nájem oproti hypotéce vyloženě nerentabilní.

Například u bytu 3+kk o ploše 68 m2 v hodnotě 7,7 milionu korun vychází splátka při sazbě 5,74 % p. a. na 40 400 korun, z toho úrok tvoří 32 000 korun a splátka bance 8 400 korun. Měsíční nájemné v takovém bytě vychází podle posledního rent indexu od Deloitte při průměrné ceně 388 korun1 za metr na 26 200 korun. Při sazbě 4,5 % p. a. už ale u stejného bytu tvoří úrok 24 900 korun u nejpopulárnější 5leté fixace, tedy méně než nájemné.

To ale porovnáváme současný nájem. Správná by nicméně byla úvaha, že nájmy do budoucna v Praze porostou řekněme 4 % ročně. Potom by průměrný nájem byl pro 5leté období o 11 % vyšší než dnešní, tj. 29 100 Kč měsíčně. Pak je sazba pro bod zlomu už nad 5 %!

Hypotéka se tedy vyplatí i krátkodobě ve chvíli, kdy úroková sazba klesne přibližně pod 4,5 %. Takový pokles očekáváme zhruba za 10-18 měsíců. První impuls ale předpokládáme s prvním snížením základní úrokové sazby. V nadcházejících týdnech je tedy nejlepší příležitost pro nákup nemovitosti – celý nákupní proces nějakou dobu potrvá, do té doby se přiblíží období výraznějšího poklesu hypotečních sazeb, ale také růstu cen, který toto snížení vyvolá.

Autor je spoluzakladatel Ownest0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account