Někteří z vás zaznamenali, že se na českém trhu v loňském roce objevil nový broker pool. Jedná se o společnost FitBrokers. Abychom se o této společnosti dozvěděli víc, kdo za ní stojí nebo jaké jsou jejich plány do budoucna, připravili jsme pro vás rozhovor se zakladatelem FitBrokers, Tomášem Cinkem.

Představte nám, prosím, v krátkosti společnost FitBrokers.

Profilujeme se především jako hypoteční broker pool. To znamená, že naší specializací jsou úvěry. Zajišťujeme servis a podporu pro finanční zprostředkovatele a finančně poradenské společnosti. Uvědomujeme si ale, že činnost těchto subjektů nevyhnutelně zasahuje i do dalších oblastí trhu, a proto našim partnerům nabízíme služby i v oblasti pojištění, investic nebo třeba penzijních produktů. Pojištění a investice máme od hypotečních úvěrů oddělené, což oceňují někteří naši stávající partneři, kteří si tyto produkty řeší napřímo jako pojišťovací agenti či investiční zprostředkovatelé.

Společnost stojí na dvou pilířích. Jedním jste samozřejmě vy jakožto ředitel společnosti. Druhou důležitou osobou je Jirka Novotný v roli výkonného manažera. Popište nám vaše běžné pracovní povinnosti.

Řeším rozvoj a strategii. Starám se o to, aby všechno fungovalo tak, jak má a aby zároveň nic netrvalo zbytečně dlouho. Jirka je zodpovědný za procesy ve firmě a za zavádění nových nástrojů a produktů. Neustále spolu hledáme další zdroje inspirace, které nám umožní zlepšit to, co děláme a tím prospět všem našim partnerům a makléřům.

Na trhu jste působili dlouhá léta v konkurenční firmě, odkud vás mohou i lidé z oboru znát. Co bylo klíčovým momentem pro rozhodnutí jít vlastní cestou?

V původní firmě jsme s Jirkou působili cca 11 let. Převážnou většinu té doby jsme strávili ve vedení a v poslední době jsme cítili, že po osobní stránce se s firmou v dalším směřování rozcházíme. Zároveň se během posledního roku měnilo na hypotečním trhu prostředí vlivem nové regulace v úvěrech. To byl pro nás další impuls, že je správný čas jít dál jinou cestou.

Jak jste se popasovali s legislativní náročností v rámci oboru?

Z předchozích zkušeností jsme zhruba věděli, co nás čeká, na co se v první řadě zaměřit a co bychom si na začátku měli pohlídat. Ve finančním oboru se pohybujeme už dlouho a máme dobré vztahy nejenom s lidmi v bankách a stavebních spořitelnách, ale i v dalších institucích. Nejen jim vděčíme za to, kde jsme dnes. Kdybychom byli nováčky v oboru, něco podobného by bylo nereálné.

V neposlední řadě máme i compliance oddělení, které nám samozřejmě vše hlídá a koriguje.

Co děláte jinak oproti ostatním finančně poradenským společnostem a brooker poolům? Proč by si zprostředkovatelé či finančně poradenské společnosti měly vybrat zrovna vás?

Máme za sebou 12 let zkušeností nejen z vedení obchodní sítě, ale i jako poradci pracující s klienty. To nám dává obrovskou výhodu v porozumění, co naši partneři a poradci v rámci servisu potřebují a je pro ně důležité. Základem je pružná a rychlá komunikace, když chtějí s čímkoli pomoct. Mohou zavolat i přímo nám, tedy vedení, a radit se přímo s námi. Dále jednoduchý portál, na kterém rychle najdou požadované dokumenty, formuláře, kalkulačky, informace, stavy svých provizí a mnoho dalšího. Nástroje, které jim ušetří drahocenný čas, jako je metodická podpora (plánujeme spustit on-line metodiku na hypotéky), srovnávač na hypotéky, spotřebitelské úvěry, stavební spoření, s cílem najít pro klienta co nejvýhodnější řešení a to v co nejkratším čase. Široké portfolio produktů bank, pojišťoven a investičních společností. Hlavně férově a individuálně nastavené provize a jejich včasné vyplácení, což není zrovna samozřejmostí u každého broker poolu. To jsou výhody, které si hodláme udržet i při plánovaném růstu společnosti.

S regulací přibyla i určitá administrativa, kterou nikdo nemá rád, zvláště poradci, které živí pouze obchod. Naší prioritou tak je maximální zjednodušení pro poradce, aby měli více času na obchod.

Když to shrnu, spolupráce s námi přináší pružnost, osobní přístup, efektivitu, moderní nástroje, včasné provize a značnou svobodu se silným partnerem po boku. Jako třešničku na dortu mohou vybraní makléři dostávat i kontakty na klienty.

Jaký byl pro FitBrokers rok 2017?

Rok 2017 hodnotím jako úspěšný. Byl ale zároveň velmi náročný, protože jsme se museli vypořádat s nastavením všech procesů, spoluprací a mnoha jinými úkoly. Nakonec se nám ale vše podařilo. Podíl na tom má každý u nás na centrále, partneři a vůbec všichni, kteří nám pomáhali. Klíčové je, že po nastavení spoluprací s obchodními partnery, jsme mohli v druhé polovině roku rozjet produkci. A i přesto, že jsme nefungovali celý rok v kuse, dosáhli jsme objemu zprostředkovaných úvěrů v řádu miliard korun. Minulý rok byl tedy ve znamení pokládání pomyslných základních stavebních kamenů, na kterých budeme stavět v dalších letech.

Jaké máte plány na rok 2018? A jaká je perspektiva do let dalších?

Plány jsou samozřejmě velké. Ostatně zastáváme názor, že kdo má malé cíle, dosáhne malých věcí. Snažíme se proto mířit „zdravě vysoko“. Pro rok 2018 si klademe cíle v několika oblastech.

Prvním milníkem je pro nás další zkvalitňování našeho servisu pro poradce a finančně poradenské společnosti. Pro letošek jsme spustili online srovnávač hypoték a do konce roku doplníme online metodiku.

Druhým zásadním momentem jsou legislativní změny, které vešly v platnost. Mám na mysli primárně směrnici GDPR, které je potřeba věnovat pozornost.

Třetí oblastí je zvýšení objemu hypotečních úvěrů. Chceme se dostat optimálně na dvojnásobek objemu loňského roku.

Naší dlouhodobou perspektivou je pak to, že se chceme stát silným hráčem na finančním trhu, který má partnery po celé ČR. I nadále míníme být vyhledávaným broker poolem, o kterého se mohou jeho spolupracovníci opřít. Naší metou je expanze, i tak si ovšem hodláme zachovávat osobní přístup, rychlý a pružný servis pro partnery, svobodu vystavenou na vzájemném respektu a dodržování dohodnutých pravidel.

To jsou smělé cíle, zbývá tedy popřát hodně štěstí.

Děkuji, štěstí je také určitě potřeba. Čeká nás spousta práce, na kterou se ale těšíme, protože se setkáme se spoustou zajímavých lidí.

Tomáš Cinek

Zakladatel FitBrokers

Zkušenosti:

Vystudoval Bankovní institut vysokou školu, obor Ekonomika a management podniku. Ve financích působí od roku 2006.

Záliby:

Ve volném čase se věnuje hlavně své rodině, rád cestuje, lyžuje, hraje golf a potkává zajímavé lidi.

Motto:

Člověk bez cíle je jako loď bez kormidla.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account