Totem - účelně vynaložené náklady
Zdroj: Pixabay.com

V poslanecké sněmovně budou projednány v prvním čtení dvě úpravy k Zákonu o spotřebitelském úvěru (ZSÚ). Navržená novela k ZSÚ k účelně vynaloženým nákladům má všeobecnou podporu bank, ač chvílemi si nejsem jistá, zda banky četly opravdu oba návrhy novel.

Je pravda, že ze tří problematických částí vlastně řeší pouze tu jednu. Ale buďme rádi alespoň za to. Doba není jednoduchá a je fajn zkusit co nejrychleji odladit největší problém zákona (resp. jeho interpretaci ČNB, která snad bude nyní spokojena). Mohlo by se namítat, že se trochu čert vyhání ďáblem, ale v jádru ta nejpalčivější formulace je nahrazena jinou, která dokáže vyvážit bankám jejich oprávněné náklady.

Bude do velké míry na zodpovědnosti bank, jak si své nároky postaví, aby vyhověly všem požadavkům. Samotná směrnice totiž také vyzývá k transparentnosti pro klienty, a to se zdá, že v této úpravě zákona mizí. Ale spolkněme to nyní. Spolkněme i to, že tyto dvě novely předkládají komunisté a SPD. Je to krok správným směrem. A banky po této změně volaly dlouho. Bude nyní zajímavé sledovat, jak se té nové zodpovědnosti zhostí, a to nejen ve vztahu ke klientům, ale také ke třetím stranám.

Sice by se dalo na novele kritizovat mnohé, ale neudělám to, protože jsem ráda, že se tam řeší alespoň jedna část. Nápad, že by to vyřešil chaos nad třetím čtením v PSP, je velmi bláhový, proto bude lepší nechat to, jak je. Respektive nechat pak prostor bankám, aby si v konkurenčním boji obhájily svůj přístup.

Už nyní jsme svědky dvou interpretací a je možné, že se výklady budou v čase měnit a posouvat u jednotlivých bank. Hladký návrat před tento nechtěný rozvrat vztahů (odpovědnosti jednotlivých aktérů úvěru) není pravděpodobný. Nicméně lze alespoň trochu napravit škody dosud způsobené. Proto v této novele lze spatřit dílčí úspěch, protože napravuje předchozí transpozici směrnice.

Vše samozřejmě za předpokladu, že se z novely k účelně vynaloženým nákladům nestane ve třetím čtení trhací kalendář.

Hlavně abychom si nemuseli po čase říct naše obligátní: „Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.“

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account