hypotéka
Zdroj: pixabay.com

Hypotéky a úvěry na bydlení dávno nejsou doménou pouze bank či stavebních spořitelen. Stále častěji se setkáváme s nabídkami úvěrů od nebankovních společností, dokonce také v podobě půjček na bydlení se zástavou nemovitosti. Tyto instituce cílí především na zájemce s negativními zápisy v registrech dlužníků, případně na ty, kteří v bance neprošli přísnějším procesem prověřování bonity. Je nebankovní hypotéka skutečně tak výhodná, jak se z většiny nabídek jeví?

Nebankovní versus americká hypotéka

Nejčastěji jsou u nás nebankovní hypotéky nabízeny fyzickým osobám či podnikatelům jako úvěry se zástavou vlastní nemovitosti, které lze využít na cokoli. Díky mírnějším nárokům v rámci schvalovacího procesu jsou tyto půjčky přístupnější širšímu okruhu zájemců. Svou podstatou se úvěr podobá neúčelové americké hypotéce, kterou vám s výhodnějším úročením nabídne také většina bankovních domů. I v případě americké hypotéky můžete peníze využít na cokoli.

Nebankovní hypotéka s lákavými podmínkami

Nebankovní hypotéky lákají na mírnější podmínky pro získání úvěru. Někteří poskytovatelé tolerují negativní záznam v registrech dlužníků, jiní jsou ochotni poskytnout úvěr zajištěný nemovitostí i zájemcům, kteří nemohou doložit dostatečně vysoký příjem. Od klasických hypoték se tento druh půjčky liší především způsobem vyřízení. U banky trvá vyřízení hypotéky zpravidla do tří týdnů, nebankovní hypotéku získáte klidně během několik málo dní.

Rychlé vyřízení za cenu vyššího úročení

Nebankovní hypotéka vás oproti té bankovní přijde na podstatně víc peněz. Je nutné počítat s vyšším úročenímvysokými poplatky, mnohdy také s příliš vysokými sankcemi za pozdní splátku apod. V případě, kdy se dlužník dostane do problému se splácením, hrozí, že o svou nemovitost přijde. Nižší bývá také hodnota LTV. Obvykle je úvěr poskytnut maximálně do 50 % až 70 % odhadované ceny nemovitosti. Proto se nenechte zlákat rychlým a snadným vyřízením a zajímejte se také o další možnosti financování.

Možné komplikace při refinancování

Poskytnutí tohoto typu úvěru je podmíněno zástavou nemovitosti. V případě, kdy je zástavní právo sjednáno, není již možné bez souhlasu zástavního věřitele (nebankovní společnosti) manipulovat s nemovitostí na katastru. Ke komplikacím může dojít v momentě, kdy chcete nebankovní hypotéku refinancovat standardní bankovní hypotékou. V praxi někdy vznikají potíže například s vyčíslením aktuální dlužné částky s potřebnými nároky.

Odpočet úroků pouze u bankovních hypoték

Ten, kdo splácí hypotéku, může jednou za rok ulevit svému rozpočtu tím, že si zaplacené úroky z hypotéky uvede v daňovém přiznání a sníží si výsledný daňový základ. Možnost odpočtu úroků od základu daně se vztahuje k úvěrům ze stavebního spoření nebo hypotečním úvěrům poskytnutým bankou. Na hypotéky od nebankovních institucí se tato možnost nevztahuje.

 

Autor je místopředsedou představenstva společnosti Gepard Finance.

1 komentář
  1. Lundea 3 týdny

    Půjčky do výplaty sklízejí nejvíc negativních reakcí, ale právě nebankovní hypotéka – tedy půjčka se zástavou mi přijde jako největší zlo. Úrok kolem 30% na 10 let, to se ani nedá splatit. Oproti tomu poplatky u krátkodobých jsou aspoň v absolutních hodnotách v řádech stovek či jednotek tisíců. I když to taky není žádný med.

    0

    0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account