Matrix
Zdroj: pixabay.com

Od ministryně financí Aleny Schillerové to zní jako plán spásných nápadů. Nebo je to spíš marketing? Ale kdeže. Je to přece moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských a podnikatelských úvěrů na půl roku. A třešničkou na dortu bude zrušení daně z nabytí nemovitosti. Poněkud zaniká informace, že spolu s tím se plánuje pro nově uzavřené hypotéky zrušení daňového uplatnění odpočtů zaplacených úroků. Proč ale rušit něco, co má smysl a funguje?

 Myšlenkové souvislosti chystaných opatření má Ministerstvo financí upřesnit právě dnes, ve středu 1. dubna. Skoro by se chtělo říci, že některé nápady mají opravdu „aprílového“ ducha. Poněkud se totiž vytrácí kontext věci. Například za zrušení daně z převodu nemovitostí vyžadovat zákonem též zrušení možnosti odpočtu úroků ze základu daně.

Proč existují daňové odpočty úroků z hypoték a úvěrů na bydlení?

Aneb vysvětleme si smysl a tedy vznik tohoto odpočtu úroků. Položka vznikla v roce 1998 – v zákoně č. 586/1992 Sb. o dani z příjmů se novelizovalo zvýhodnění pro fyzické osoby, kdy klienti řeší svou bytovou potřebu prostřednictvím hypotečního úvěru, úvěru ze stavebního spoření, popřípadě jinými úvěry poskytnutými za účelem financování  bytových potřeb. Bylo to kromě podpory Státního fondu rozvoje bydlení jediné odlišení oproti kupcům nemovitostí na kšeft či pronájem – zkrátka ke komerčním účelům.

Výhoda odpočtu úroků z úvěrů na bydlení

Mnoho klientů se v paragrafech a možnostech výhod pro občany ztrácí, zvlášť v poslední době, ale je patrné, že tento faktor může klientovi ponížit úroky až o 15 % ročně! Pro klienty, kteří řeší své bydlení či bydlení svých blízkých příbuzných, je to jistě velmi podstatné ulehčení, protože se jim fakticky zlevňuje úvěr na bydlení. Obojí má pro stát bohulibé sekundární účinky, a proto bylo toto „zvýhodnění“ oproti spekulantům zavedené.

V praxi takové opatření může klientům ušetřit 3 750 Kč měsíčně, tj. 45 000 Kč ročně. Podmínky odpočtu byly a jsou od počátku jasné: V současné běžné agendě jak bank, tak finančních úřadů, ale i klientů, je podávat rovnou k daňovému přiznání (jen jednou, anebo na vyžádání) nejen kopii poskytnuté úvěrové smlouvy s bankou, ale také každoročně zaplacené úroky z úvěru (potvrzení vystavuje vždy příslušná banka).

Výše daňových odpočtů úroků

Zatím je možné odečítat úroky až do výše 300 000 Kč ročně a je možná otázkou, zda není třeba tuto maximální hranici snížit. Na druhou stranu dobře víme, že výše úrokových sazeb nemusí vždy jen klesat, ale může také růst, a pak zbytečně nízký strop těchto odpočtů znevýhodní nové a často mladé klienty oproti těm starším a stávajícím. Hlavně že Ministerstvo financí často deklaruje, jak chce právě mladým klientům vycházet vstříc. Ukazuje se, že v některých případech jsou to jen prázdná slova.

Opravdu jsou současná opatření Ministerstva financí ve jménu klientů a občanů České republiky?

Není tajemstvím, že sám premiér naší země má nemálo firem zadlužených u našich velkých bank a urgentně potřebuje odklad splátek nejen pro tyto firmy, ale také pro jejich zaměstnance, kteří splácí hypotéky. Jen doufám, že se nedočkáme povyšování obchodních zájmů nad zájmy klientů.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account