Advokátní kancelář Langmeier & Co. podává insolvenční návrh na společnost Arca Investments na Slovensku. Reaguje tak i na usnesení Městského soudu v Praze, kterým bylo vyhlášeno místní insolvenční řízení s Arkou v ČR. Z něj vyplývá, že hlavní řízení by se mělo odehrávat na Slovensku. Kancelář zastupuje desítky nezajištěných věřitelů Arca Investments či jejích dceřiných firem.

“V ČR se někteří hráči v této kauze snaží zvrátit usnesení, že se zde bude odehrávat pouze místní řízení. Jelikož ale nevidím tuto snahu jako příliš nadějnou a navíc dlouhodobě tvrdím, že Arca Investments je opravdu jako slovenská společnost místně příslušná právě u slovenských soudů, nebudeme už dále čekat. Společně s naším klientem, který má pohledávku právě za Arca Investments, podáváme návrh na insolvenční řízení na Slovensku,” komentovala kancelář své kroky.

“Stále si stojíme za tím, že dozorové orgány, především na Slovensku, zanedbaly v případě Arca Investments dohled nad finančním trhem. Národní banka Slovenska nechala na svém trhu vyrůst obrovskou holdingovou společnost, která se naprosto zjevně chovala jako banka, aniž by ji jakkoliv kontrolovala či regulovala,” uvedl Jan Langmeier.

Langmeier & Co. chce vymáhat neuspokojené pohledávky svých klientů právě po Národní bance Slovenska. “O peníze tu přišly tisíce věřitelů, pohledávky mohou podle hrubého odhadu dosahovat až 30 miliard korun. Představa, že se z insolvenčního řízení podaří uspokojit třeba 80 nebo dokonce 100 procent pohledávek, jak na trhu rozhlašují některé subjekty, je z říše snů. Jsme přesvědčeni, že stát, potažmo jeho dohledové instituce, by měly přijmout odpovědnost,” dodal Langmeier.

Městský soud v Praze zahájil místní insolvenční řízení s Arca Investments minulé úterý. Soud podle věřitelů rozhodl, že hlavní řízení se povede na Slovensku, což podle nich není pro české věřitele výhodné.

Soud vyzval všechny věřitele, aby do dvou měsíců přihlásili své pohledávky. Na 25. srpna stanovil schůzi věřitelů a přezkumné jednání pohledávek. Stejně tak se bude volit věřitelský výbor, důležitý orgán pro další směřování procesu.

V ČR se podle většinového majitele skupiny Arca Rastislava Veliče koná podstatná část aktivit společnosti a pochází odsud více než 80 procent jejích věřitelů. S ohledem na to míní, že středisko hlavních zájmů společnosti je v Česku, a proto zde má být i hlavní insolvenční řízení. Naproti tomu bývalý spolumajitel Pavol Krúpa už dříve argumentoval tím, že centrum a sídlo firmy bylo od jejího založení na Slovensku a že na Slovensku je také hlavní centrum jejích zájmů.

Arca Investments nyní připravuje reorganizační plán ve spolupráci s poradci Tarpan Partners a advokátní kanceláří Badokh. Závazky skupiny činí 18,6 miliardy Kč. Z toho představují závazky ze směnek přes 15,5 miliardy Kč, věřitelé ze směnek v ČR 13 miliard Kč. Věřitelů je 1889, z toho v ČR přes 80 procent. Zajištěným věřitelem je pouze J&T Banka.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account