Listopadové výsledky Broker Consulting Indexu podílových fondů potvrdily silnou pozici akciových fondů, které meziměsíčně posílily o celých 3,80 % a od začátku roku získávají už 11,41 %. Vysoký nárůst o 2,59 % vykázaly též fondy komoditní a mírné zhodnocení 0,61 % si připsaly i fondy nemovitostní. Na druhou stranu se v listopadu opět nedařilo fondům dluhopisovým a fondům peněžního trhu, které vykázaly záporné hodnoty -2,08 %, respektive -1,90 %.

V podzimních měsících se na trzích stále více odráží zhoršující se pandemická situace a současně také ekonomická bublina. Nástup nové covidové varianty omikron, zejména pak s ohledem na její možnou vyšší rizikovost, způsobil po celém světě značné obavy, které se během několika dnů projevily na všech trzích. Do jaké míry se obavy potvrdí a jak zahýbou světovými trhy, bude jasnější nejdříve před Vánoci.

Pro příští rok očekávám s mírným optimismem pokračování býčího trendu na akciových trzích a možné další prolomení rekordních hodnot akciových indexů. Zásadní roli hraje v tomto směru zlepšení ekonomické situace v Číně, která je nejen pro řadu amerických korporací důležitým trhem. Tomuto očekávání také nahrává stále uvolněná měnová politika světových centrálních bank v čele s americkým FEDem. Pozitivní vyhlídky se ale mohou kdykoliv změnit v případě, že by došlo k rapidnímu zhoršení pandemie a zavedení dalších lockdownů, a především v důsledku inflace, která vedle Česka roste i v ostatních zemích.

Pozitivnímu očekávání pro další růst světové ekonomiky napomáhá zejména očkování, ale také touha spotřebitelů utrácet peníze, které z důvodu anticovidových opatření zůstaly nevyužité. Opětovné roztočení kola utrácení by tedy mělo znovu oživit ekonomiku.

Velmi povzbudivé výsledky přinesl listopad akciovým trhům, které si oproti říjnu připsaly 3,80 %. Od začátku tohoto roku si drží 11,41 %. Příjemné zhodnocení získaly v listopadu také komoditní fondy, a sice 2,59 %, které si za posledních jedenáct měsíců připsaly už 29,82 %.

Nemovitostní fondy v listopadu mírně posílily na 0,61 %. Pozitivní růst by měly vykazovat i nadále, a to zejména v České republice, kde se neočekává, že by ceny nemovitostí začaly při zvyšování úrokových sazeb výrazně klesat. Rozhodně se to netýká komerčních nemovitostí.

U běžných retailových nemovitostí pak počítám přinejmenším se zpomalením tempa růstu cen. Kvůli rostoucím sazbám se poptávka po nemovitostech sníží, otázkou tedy zůstává, zda se sníží v dostatečné míře a vytvoří na prodávající odpovídající tlak. Proti snižování cen nemovitostí ovšem hraje současná inflace, zdražování stavebních materiálů a stále zdlouhavá byrokracie při zajišťování stavebního povolení.

Se zápornými hodnotami pak předposlední kalendářní měsíc zakončily fondy dluhopisové, které odepsaly -2,08 %. Nedařilo se ovšem ani fondům peněžního trhu, které zaznamenaly meziměsíční pokles -1,90 %. Od začátku roku přitom ztrácejí -3,90 %.

 

Broker Consulting Index podílových fondů – listopad 2021
Typ fondu1 měsícYTD od začátku roku12 měsíců 36 měsíců 60 měsíců
Akciové fondy3,80%11,41%31,40%37,55%51,08%
Dluhopisové fondy-2,08%-5,33%-4,76%-0,26%-7,20%
Fondy peněžního trhu-1,90%-3,90%-4,18%1,68%-0,94%
Komoditní fondy2,59%29,82%44,06%26,74%28,96%
Nemovitostní fondy0,61%2,87%2,13%11,26%20,06%

 

Index podílových fondů reprezentuje portfolio převážně českého investora. U akciových fondů nebere v potaz úzké regionální či sektorové zaměření, ale zaměřuje se na globální akciový trh. Složení fondů v akciovém indexu reflektuje portfolio běžného českého investora investujícího do akciových fondů. Podobné je to také u komoditních fondů, kde index reflektuje výkonnost fondů investujících převážně do tradičních komodit. U dluhopisových fondů klade index větší důraz na české a evropské dluhopisové fondy, ale ve výkonnosti zohledňuje i dluhopisové fondy investující do státních dluhopisů různých ekonomik a také dluhopisové fondy zaměřující na rizikovější dluhopisy, ale již s menší vahou. U peněžních fondů a nemovitostních fondů je sledována pouze výkonnost českých podílových fondů.

 

Proč je dobré index sledovat: Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 557 miliard korun. Fondy jsou velmi využívanou platformou pro dlouhodobé investování, zejména při vytváření rezerv pro období postaktivního věku (60+). Index ukazuje, jak se vede fondům dle jednotlivých tříd investičních aktiv. Investoři si mohou mimo jiné srovnávat,  jak si jimi vybrané fondy vedou v porovnání s průměrem trhu.

 

Autor je hlavním analytikem společnosti Broker Consulting.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account