Vydané doporučení Prezidia České bankovní asociace (ČBA) k možnosti odkladu splátek úvěrů, včetně těch hypotečních, o tři měsíce pro zaměstnance, OSVČ i malé podnikatele nadále platí. Podle informací dostupných ČBA má toto opatření mezi bankami širokou podporu.

Klienty, kteří mají o odklad splátek zájem, nicméně ČBA prosí o trpělivost – v rámci českého bankovnictví se jedná o bezprecedentní krok, který je nutné vyladit jednak uvnitř jednotlivých bank, tzn. nastavit procesy a systémy, jednak také s ČNB, aby tyto kroky a nastavení nebyly v rozporu se zákony a pravidly bankovního dohledu, který ČNB provádí.

Banky přikládají přípravě tohoto opatření, stejně jako dalších opatření například na podporu podnikatelské obce, nejvyšší stupeň důležitosti.

Co se týče diskutované otázky zápisu do registru dlužníků, resp. negativního zápisu do tohoto registru – stále probíhají diskuze o tom, jak postup bank v této věci ujednotit (o tomto tématu, které je pro klienty zcela zásadní, jsme psali zde – pozn. red.). Bude-li přijato nějaké řešení, bude o tom ČBA informovat. Do té doby se v této věci musí klienti obrátit na svou banku, která jim úvěr poskytla.

Zdroj: Česká bankovní asociace

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account