Česká národní banka se chystá být přísnější na žadatele o hypotéku, kteří kupují nemovitost jako investici, shodli se analytici. Doporučení k poskytování hypoték na nemovitosti určených k pronájmu se podle nich nyní jednoduše obcházejí.

“ČNB se zřejmě více zaměří na sledování parametru LTV u investičních hypoték na pronájem, který se dnes celkem jednoduše obchází. To by reálně mohlo zasáhnout trh s nemovitostmi a dosáhnout požadovanou stagnaci růstu jejich cen,” odhadl regionální ředitel společnosti 4fin Vratislav Jůza.

Téměř třetina objemu nově poskytnutých hypoték směřuje podle zprávy ČNB právě ke klientům, kteří již jednu hypotéku či více hypoték mají. Je tedy pravděpodobné, že jejich charakter je převážně investiční. Poskytovatelé by proto měli samostatně sledovat také úvěry ke koupi další rezidenční nemovitosti a s použitím všech dostupných informací hodnotit účel sjednání těchto úvěrů a přistupovat vysoce obezřetně k těm, u nichž účelem zjevně není vlastní bydlení, upozornila zpráva ČNB.

Doporučení ČNB uvádí, že u úvěrů ke koupi rezidenční nemovitosti k dalšímu pronájmu s vyšší rizikovostí by banky měly uplatňovat limit LTV 60 procent. Bude tomu tak v případě, že žadatel o úvěr neplní doporučované limity u jednoho nebo dokonce u obou příjmových ukazatelů.

“Pokud nyní chce klient koupit nemovitost na pronájem, banky vesměs nezkoumají skutečný účel koupě nemovitosti. V případě vlastnictví více nemovitostí již mohou klienta označit jako obchodníka s nemovitostmi, nicméně dle mých zkušeností se toto dá stále obejít. Pokud má klient příjem standardní a chcete započítat do příjmu i příjmy z pronájmu jiných nemovitostí a budete prohlašovat, že nová kupovaná je na vlastní bydlení, dosáhne na klasických 80 procent hodnoty nemovitosti,” uvedl analytik společnosti ChytryHonza.cz Daniel Horňák.

 

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account