Aplikace Patron GO, která přichází na trh, může podle jejího spoluzakladatele Jiřího Patáka uživatelům ušetřit za využívání finančních, energetických a telekomunikačních služeb až 2500 korun měsíčně. Aplikace hlídá rodinné rozpočty, najde předražené platby a s pomocí specialisty je pomůže snížit. Aplikace je zdarma ke stažení na App Store i Google Play.

“O transakční data klientů se zajímá několik hráčů. Samy banky se snaží vyčíst z výdajů klienta vzorec jeho chování a nabídnout mu na míru další služby. Efektivní v tom však zatím nejsou, “ řekl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal.

Z technologických firem pracují s daty například aplikace zaměřené na řízení rodinného rozpočtu, typicky Spendee a BudgetBakers. Aplikaci Patron GO konkurují i cenové srovnávače. Ty jsou závislé na manuálním zadání dat a odkazují uživatele na stránky konkrétního dodavatele. „Patron GO čerpá data automaticky a přímo v aplikaci i doručí uživateli levnější alternativu,“ dodal Paták.

Patron GO po instalaci na mobilní telefon naskenuje platby a majiteli vypíše, za co všechno by mohl platit méně. V první fázi se zaměří na finance, energie a telekomunikační služby, časem její autoři plánují rozšíření na další služby a nákupy. Funguje na principu pasivního náhledu na bankovní účet, kde identifikuje předražené i nebezpečné transakce, typicky rychlé půjčky. Identifikované platby označí jako viry a majitele účtu na ně upozorní.

Pokud bude chtít uživatel označené transakce odstranit, u jednodušších služeb mu bude stačit pár kliků. V případě složitějších záležitostí, jako je třeba pojištění, bude propojen se specialistou v aplikaci. Patron GO nemá možnost na bankovní účet uživatele vstoupit či s ním manipulovat, upozornil další spoluzakladatel projektu Lukáš Vršecký.

Češi podle průzkumu o svých financích často nemají přehled – jen 37 procent lidí ví, kolik a za co konkrétně jejich domácnost každý měsíc zaplatí. A smluvním podmínkám pojištění nerozumí více než třetina populace, v úvěrech na bydlení se orientuje necelá polovina a další třetina netuší, že by mohla změnit dodavatele energií a tím ušetřit. Výsledkem je 25 až 35 miliard korun ročně, které Čechům z účtů doslova zmizí, podotkl Paták.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account