Cestovní kanceláře musejí za pojištění proti úpadku zaplatit podle jejich asociace o 30 až 50 procent více než před rokem. Problém s uzavřením pojistky na další období může mít zhruba deset až 20 procent centovních kanceláří, uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) Jan Papež.

Ministerstva průmyslu a obchodu a pro místní rozvoj připravují program zaměřený na pojištění. ACK podle Papeže nezná jeho kritéria, úřady s ní program nekonzultovaly. Podle Papeže je to dlouhodobý problém na straně ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Sazba za pojištění proti úpadku by se podle Papeže měla počítat z loňského obratu. Ten byl ale kvůli pandemii velmi nízký. Pojišťovny si tak jako základ výpočtu pojistného vzaly podle něj obrat z roku 2019, ale riziko poměřili s loňským mimořádným rokem. Spojily se tak podle něj dvě nesourodé věci. CK podle Papeže letos nedosáhnou stejného objemu tržeb jako předloni.

Vyšší sazby potvrdily CK Fischer a Exim Tours. „Vzhledem k naší velikosti a finanční stabilitě jsme se sjednáním pojistky problém neměli,“ uvedl mluvčí Exim Tours Petr Kostka. Obě zmíněné CK jsou součástí německé skupiny REWE. Klienti by si určitě při výběru zájezdu měli zkontrolovat, že má jejich cestovní kancelář platný certifikát o uzavřeném pojištění.

Pojištění proti úpadku má podle Papeže každá CK uzavřené do jiného data, nelze tak jednoznačně říci počet kanceláří, které mají s prodloužením smlouvy problém. O pojistce vyjednává například Firo-tour, které skončila smlouva 31. prosince. Dočasně tak pokračuje v činnosti jako cestovní agentura.

V České republice podle ministerstva pro místní rozvoj k 1. prosinci minulého roku osm cestovních kanceláří vyhlásilo úpadek a 127 jich přerušilo činnost. Na začátku loňského roku jich fungovalo 856, loni vzniklo 22 nových cestovních kanceláří.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account