Česká bankovní asociace (ČBA) realizovala v pořadí již pátý průzkum mezi svými členskými bankami, jehož cílem bylo zjistit relevantní data k doposud provedeným odkladům splátek úvěrů. K odkladům banky přistoupily na základě doporučení prezidia, nejvyššího orgánu ČBA, z 12.3.2020.
Poté 17.4.2020 vstoupil v platnost Zákon o odkladu splátek, který umožňuje žadatelům dotčeným koronavirem odložit splátky a úroky (právnické osoby pouze splátky) svých úvěrů až do 31.10.2020.
„Odklad splátek – z iniciativy bank, Ministerstva financí a vlády – je užitečným nástrojem a pomocí, která je ku prospěchu všech zúčastněných,“ komentoval aktuální situaci hlavní poradce ČBA Vadimír Staňura. „Na konečné vyhodnocení je zapotřebí nyní vyčkat na závěr roku, kdy v listopadu mají všichni s odloženými splátkami zase začít splácet.“
Výsledky obou odkladů jsou popsány v následujících bodech:
– Do účinnosti Zákona o odkladu splátek (17.4.2020) banky obdržely a vyřídily zhruba 230 000 žádostí o odklad splátek a úroků.
– Od 17.4.2020 do začátku května obdržely banky dalších 80 000 žádostí. Největší počet žádostí přišel do konce dubna, kdy žadatelé chtěli využít možnosti odložit si své splátky již od května.
– V průběhu května se počet žádostí o odklad výrazně snížil, přišlo dalších 35 000 žádostí.
– Od účinnosti Zákona banky odložily 115 000 žádostí, do jeho účinnosti, tedy na základě své vlastní iniciativy, 230.000, tedy dvakrát tolik.
– Dohromady tedy banky obdržely 345 tis. žádostí o odklad.
– Banky tímto způsobem ponechaly dlužníkům, resp. v oběhu, likviditu za cca 10 mld. Kč (odložené splátky jistiny a úroků).
– Banky odhadují, že jde zhruba o 10 % jejich úvěrovaných klientů.
– Poměr žádostí zůstal nezměněn tj. 2/3 žádostí se týkaly spotřebitelských úvěrů, 1/4 žádostí se týkala hypoték, zbytek cca 10 % žádostí tvořily úvěry podnikatelům.
– Většina žadatelů požadovala odklad o 6 měsíců.
– Nyní je „přísun“ žádosti již malý. Za celý sektor jde o několik tisíc žádostí za den (u větších bank nižší stovky, u menších bank desítky až jednotky)
– Banky vyřizovaly a vyřizují všechny žádosti obratem. Využívaly přitom často tzv. robotů nebo-li automatizované zpracování žádostí. Maximální lhůty pro vyřízení byly do 3 dnů.
– Pokud banky žádost o odklad nevyřídily, šlo o žádosti, které nesplnily podmínky zákona. Většinou šlo o podmínku, kdy žadatel nesměl mít v rozhodný den 26.3.2020 svůj úvěr po splatnosti delší než 30 dní. Dalším důvodem bylo, že žádost o odklad nebyla úplná. Banky hlásí, že takových žádostí bylo do 1 % podaných žádostí.
Zdroj: Česká bankovní asociace