Společnost Benxy, která pod značkou Zonky zprostředkovává půjčky mezi lidmi, loni prohloubila ztrátu na 365 milionů korun z 275 milionů o rok dřív. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila v obchodním rejstříku. Podle týdeníku Hrot má Benxy od svého vzniku kumulovanou ztrátu více než 900 milionů korun a je zatím odkázána na stamilionové půjčky od mateřské skupiny Home Credit.

Firma loni poskytla úvěry za 4,61 miliardy korun, o rok dřív to bylo 3,33 miliardy. Počet klientů byl na konci loňského roku 88 500, v meziročním srovnání to byl nárůst o 57 procent, uvedla firma už dřív. Lidí, kteří na Zonky investují, meziročně přibylo o 40 procent na 34 105. Objem investic převýšil 3,5 miliardy korun.

Přepočtený počet zaměstnanců loni vzrostl o pětinu na zhruba 200. Mzdové náklady se tak zvýšily na 241 milionů korun, vyplývá z obchodního rejstříku. Náklady na reklamu a marketing Benxy vykázala 119 milionů korun, na odborné a poradenské služby víc než 65 milionů a na informační technologie přes 42 milionů korun za rok.

Zonky funguje od června 2015. Založení společnosti inicioval Home Credit u startupového inkubátoru CreativeDock, který zajistil vývoj IT platformy a uvedení na trh. Loni mateřský Home Credit, který patří do skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, poskytl Benxy 528 milionů korun, píše Hrot.

Zonky změnila své jméno na Benxy loni na podzim, důvodem byl plán proniknout na trh ve Španělsku a Německu. Firma v lednu uvedla, že loni zvýšila svůj podíl na tuzemském trhu nezajištěných spotřebitelských úvěrů na téměř pět procent a do dvou let chce být na deseti procentech.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account