Britská centrální banka dnes zvýšila odhad letošního růstu britské ekonomiky na 7,25 procenta, zatímco dosud počítala s pětiprocentním růstem. Podle očekávání se také rozhodla ponechat svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,1 procenta a celkový objem nákupů dluhopisů na 895 miliardách liber (26,7 bilionu Kč).

Oznámila nicméně, že v období od května do srpna zpomalí tempo nákupů dluhopisů na 3,4 miliardy z dosavadních 4,4 miliardy liber týdně.

Britská libra po zprávě o ponechání objemu programu nákupů dluhopisů beze změny oslabila. Následně sice díky zprávě o zpomalení nákupů posílila, později však opět zamířila dolů. Centrální banka upozornila, že avizované zpomalení nákupů dluhopisů nelze vnímat jako zpřísnění měnové politiky. „Předpokládaný okamžik dokončení programu nákupů se nezměnil. Toto provozní rozhodnutí by se nemělo interpretovat jako změna v nastavení měnové politiky,“ uvedla.

Podle nové prognózy banky by letos britská ekonomika měla zaznamenat nejprudší růst od roku 1949, kam sahají oficiální záznamy, upozornil server BBC. V loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) Británie podle březnových údajů statistického úřadu propadl o rekordních 9,8 procenta.

Centrální banka dnes předpověděla, že ekonomika se na úrovně z období před příchodem pandemie covidu-19 vrátí už v posledním čtvrtletí letošního roku. V únoru přitom s tímto návratem počítala až v prvním čtvrtletí roku příštího. Odhad růstu ekonomiky na příští rok dnes banka nicméně snížila na 5,75 procenta z dříve předpokládaných 7,25 procenta.

Vyhlídky britské ekonomiky nyní podporuje rychlé tempo očkování proti covidu-19. Více než polovina britské populace už dostala minimálně jednu dávku vakcíny, upozornila agentura AP.

„Rychlá a efektivní aplikace vakcíny znamená, že řada jednotlivců se může cítit dostatečně bezpečně na to, aby začala utrácet podobným způsobem jako před covidem,“ uvedla centrální banka. „Očekává se, že HDP při absenci většiny restrikcí na domácí ekonomickou aktivitu ve zbytku roku silně oživí a dostane se na předcovidové úrovně,“ dodala. Poukázala nicméně na přetrvávající rizika pro hospodářský výhled, která spočívají v možnosti opětovného zrychlení šíření nákazy a v nebezpečí, že nové varianty koronaviru by mohly být vůči vakcíně odolné.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account