Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci kterého nyní se svými klienty řeší již přes 100.000 případů žádostí o odklad splátek, konstatoval výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek. Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na klientech. Návrh zákona ministerstva financí dnes schválila vláda.

“Výsledné znění návrhu zákona tak v řadě ohledů reflektuje návrhy a podněty, které banky přinášely. Důležité je zdůraznit, že možnost odkladu splátek až o šest měsíců zákon otevírá pouze pro ty klienty, kteří zaznamenali negativní ekonomický dopad pandemie, a kteří tuto skutečnost vůči své bance deklarují spolu s žádostí o poskytnutí odkladu. V tomto smyslu návrh zákona odpovídá představě, se kterou banky do expertních jednání s Ministerstvem financí vstupovaly,” uvedl Štěpánek.

Rozhodnutí vlády o odkladu splátek hypoték, firemních nebo spotřebitelských úvěrů je dalším z pozitivních kroků státu, jak občanům i podnikatelům ulevit v současné koronavirové krizi, upozornil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Je to podle něj další opatření, které mnoha firmám vylepší jejich těžce zkoušené cash flow. Nepochybně dobrou zprávou je i fakt, že MF opatření nezavádí plošně, ale pouze pro ty, kteří o odložení splátek sami požádají, poznamenal.

Jde o rozumný kompromis, který může být řešením pro zodpovědné klienty, kteří historicky neměli problém se splácením svých závazků, doplnil ředitel úvěrové firmy Fair Credit Miloň Miller. Na druhé straně je podle něj i akceptovatelným návrhem pro poskytovatele, které toto opatření nepřivede do problému s likviditou.

“Zastropování úroků za dobu odkladu splácení považujeme za nepřiměřené. Bude to mít zásadní dopad na hospodaření našich členských společností. Plošný návrh se zastropováním úroků nejenže nemá oporu v žádném doporučení EU, ale evropský bankovní regulátor ani nic takového nenavrhuje a nepodporuje,” uvedla místopředsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace Jana Hanušová.

 

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account