Vláda schválila program COVID záruka CK, který má usnadnit cestovním kancelářím (CK) získání pojištění proti úpadku. Na tuto pomoc je vyčleněno 300 milionů korun. Podpora se bude poskytovat jeden kalendářní rok, tedy za období, které bylo zahájeno mezi loňským 1. říjnem a letošním 31. prosincem. Žádosti o podporu budou přijímat pobočky Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

Program se podle ministra Karla Havlíčka zaměřuje především na podporu malých a středních cestovních kanceláří. Na pomoc by mělo dosáhnout 91 procent z nich. O systémovém řešení pro velké CK se podle Havlíčka jedná.

“Bankovní záruka ČMZRB má činit 75 procent z požadované spoluúčasti cestovní kanceláře do 30procentního limitu pojistného plnění, tedy maximální pojistné částky, nejvýše však čtyři miliony korun,” uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

Pojišťovny podle prezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Romana Škrabánka velmi zpřísnily podmínky pro získání pojištění pro případ úpadku. To kryje úhradu veškerých plateb zákazníků a náklady spojené s repatriací cestujících zpět do ČR. Vedle platby pojistného požadují pojišťovny podle Škrabánka i složení vysoké jistiny.

Z velkých cestovních kanceláří o pojistce na další období momentálně vyjednává například Firo-tour, které skončila smlouva 31. prosince. Dočasně tak pokračuje v činnosti jako cestovní agentura.

Ministerstvo pro místní rozvoj k 1. lednu evidovalo 704 CK. Úpadek loni podle resortu vyhlásilo deset CK, 133 jich přerušilo činnost, nově vzniklo 20 CK.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account