Zisky čínských bank by se po letošním očekávaném poklesu o sedm procent zapříčiněném koronavirem příští rok měly vrátit k růstu, který by mohl činit dvě až tři procenta, odhaduje finanční ústav Bank of China. Ten je čtvrtou největší bankou v Číně, uvedla agentura Reuters.

Bank of China se domnívá, že zotavení je pravděpodobné, protože banky nebudou příští rok muset přinášet tolik obětí, “aby podpořily reálnou ekonomiku”. Objem peněz odložených pro případné nesplácené úvěry se tak bude moci vrátit na běžnou úroveň. Na zvládnutí špatných úvěrů v letošním roce mají banky prostředků dostatek, píše se ve zprávě.

Největší čínští věřitelé letos zažili nejhorší půlroční propad zisku za více než deset let, tedy od doby, kdy se jejich akcie začaly obchodovat na burze. Po výzvě Pekingu, aby poskytovali úvěry označeným sektorům, v prvních třech kvartálech posílili rezervy na nesplácené půjčky.

Relativně velkým rizikům budou ale i v příštím roce podle zprávy čelit neúvěrové investice některých bank. “Protože tyto investice směřovaly hlavně do projektů v oblasti nemovitostí a do nástrojů financování místní správy, jsou tato rizika nakažlivá,” uvádí se ve zprávě.

Čína, kde pandemie nemoci covid-19 začala, se ve druhém čtvrtletí stala první velkou ekonomikou, která se vrátila k růstu. V prvním čtvrtletí ekonomika klesla o 6,8 procenta, neboť Peking zavedl rozsáhlá restriktivní opatření, aby dostal šíření koronaviru pod kontrolu. Ve třetím čtvrtletí růst zrychlil na 4,9 z 3,2 procenta ve druhém kvartálu.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account