Bankovní rada České národní banky dnes snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů rady ČNB, dva členové hlasovali pro snížení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Cílem snižování sazeb je zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Naposledy byla základní úroková sazba na 0,25 procenta od srpna do listopadu 2017.

Zároveň centrální banka představila novou prognózu, ve které očekává letos pokles ekonomiky o osm procent. Příští rok by ekonomika měla stoupnout o čtyři procenta. I přes obnovní růstu se ale ekonomika do konce příštího roku nedostane na úroveň před pandemií koronaviru, uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Podle něj je s novou prognózou konzistentní další pokles domácích tržních úrokových sazeb v letošním druhém čtvrtletí následovaný jejich přibližnou stabilitou. “Bankovní rada vyhodnotila rizika prognózy v současné mimořádné situaci jako bezprecedentně vysoká a vyžadující ještě výraznější uvolnění měnových podmínek oproti základnímu scénáři prognózy,” uvedl.

Proto také dnes rada snížila podle něj základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu, přičemž prognóza počítá se snížením o půl procentního bodu. “S vysokou pravděpodobností budou tyto nízké sazby s námi dlouho, tedy než se hospodářství z této situace vzpamatuje,” dodal guvernér.

Banky na snížení základní sazby na 0,25 procenta bezprostředně změnou úročení vkladů a úvěrů reagovat nebudou. Okamžitý dopad snížení sazeb podle nich tak pocítí klienti s úroky vázanými na tzv. plovoucí sazby.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera nadále platí, že pokles úrokových sazeb nebude příliš účinným lékem s ekonomickými následky současné nepříznivé situace a hlavní tíha tak leží na opatřeních vlády. “Toho si je centrální banka vědoma a sami představitelé ČNB označují snižování sazeb spíše jako signalizační efekt,” uvedl. Upozornil, že pokles sazeb ČNB v poslední době o dva procentní body je nejvyšší v EU. “To je způsobeno i tím, že ČNB úrokové sazby od druhé poloviny roku 2017 postupně zvyšovala a měla tak nyní prostor pro jejich citelnější snížení,” dodal.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč se domnívá, že debata o možnosti dalšího uvolňování měnové politiky zůstane nadále ve hře. “Kroky centrální banky budou i nadále vedeny především děním okolo koronaviru a souvisejícími dopady na českou ekonomiku,” uvedl.

ČNB dnes také uvedla, že v současnosti nevidí potřebu bezprostředního zásahu na finančních trzích v podobě dodávání peněz finančním institucím. V návaznosti na novelu zákona o ČNB přesto z preventivních důvodů připravuje nástroj na dodávání likvidity, tedy volných peněz, některým nebankovním subjektům.

Rada ČNB dnes také snížila lombardní sazbu, a to o jeden procentní bod na jedno procento. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, rada nechala na 0,05 procenta.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account