Meziroční snížení karetních transakcí o desetinu ve druhém květnovém týdnu je stále masivní a potvrzuje, že pokles spotřeby domácností je vyšší než během velké recese z let 2008 a 2009. Vyplývá to z dat České spořitelny. Nicméně propad už není tak výrazný jako na začátku karantény, kdy klesal o více než pětinu, ukázala data.

Nadále platí, že Češi více platí bezhotovostně. Výběry z bankomatů klesly meziročně o 27 procent. Růst online nákupů zpomalil na 34 procent a víceméně se vrátil na úrovně před pandemií. Ale nákupy jídla přes internet (nárůst o 193 procent) nebo online objednávky v restauracích (o 326 procent) ukazují na to, že v některých oblastech digitální svět Čechům vyhovuje více.

Analytik ČS David Navrátil upozornil na to, že Čína, která jako první země do epidemie spadla, se jako první z ní dostává. Meziroční růst průmyslu o čtyři procenta v dubnu potvrzuje, že průběh výroby v Číně má tvar ostrého V. To může být pozitivní zpráva pro ekonomiky EU a USA. Pokud jsou podniky a pracovní místa zachráněné, oživení výroby může být podle něj relativně rychlé. Nicméně maloobchodní tržby v Číně propadly v dubnu o osm procent. „To na druhé straně potvrzuje, že i přes otevření obchodů se do nich lidi automaticky nevracejí tak rychle a průběh může mít podobu spíše U,“ podotkl.

Karetní transakce v Česku rovněž ukazují, že lidé omezili kontakty a návštěvy obchodů už před uvalením plošné karantény. Například data pro USA ukazují, že transakce klesaly ještě před nařízením uzavřít ekonomiku a dokonce se snižovaly i tam, kde k tomuto uzavření nedošlo. Podobný průběh je například i v Česku (nákupy oblečení) nebo ve Švédsku.

Navrátil připomněl, že zdravotní studie ukazují, jaké skupiny mají vyšší riziko nákazy. „Prostě informace jsou základ pro rozhodování. Proto je chybou, pokud vláda a státní úřady informace nechtějí sdílet s veřejností, protože to nutně vede k vyšším nákladům na zvládnutí epidemie. Součástí chytré karantény, která pomůže zvládnout další ohniska nákazy nebo druhou epidemiologickou vlnu, musí být dostatek informací,“ dodal.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account